Reklama

Lekcja nienawiści

Lekcja nienawiści

14.09.2010
Czyta się kilka minut
"Nie powinniśmy mieszać gruszek i jabłek. Gdzie są gruszki, powinny być gruszki, a gdzie są jabłka, powinny być jabłka". To nie wypowiedź dotycząca zbioru owoców. To komentarz Grety Kuny, minister edukacji kantonu Średnia Bośnia. Gruszki to mali Chorwaci, a jabłka to mali Bośniacy. Albo odwrotnie.
W

W ponad 50 przypadkach w Bośni i Hercegowinie "gruszki" i "jabłka" teoretycznie chodzą do jednej szkoły. To znaczy, jak zaleca pani minister, do jednego budynku, w którym są jednak dwie osobne szkoły. Tak zwane "dwie szkoły pod jednym dachem". Gruszki i jabłka się nie mieszają. Nie jest to wskazane.

Przykład: szkoła średnia w Trawniku. Masywny budynek, pamiętający monarchię austro-węgierską. Połowa pomalowana jest na kolor jasnoniebieski i ogrodzona. Także boisko przed budynkiem podzielono płotem. Część niebieska to szkoła chorwacka. Część niepomalowana - bośniacka. Młodzież nawet nie zbliża się do płotu. Nie patrzą w tę stronę. Między dwoma stronami boiska nie ma komunikacji. Rada uczniów bośniackiej części wnioskowała o zniesienie płotu, ale nie spotkało się to ze zrozumieniem ani jednej, ani drugiej strony.

Stan ciągłej...

7585

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]