Reklama

Lekcja nienawiści

Lekcja nienawiści

14.09.2010
Czyta się kilka minut
"Nie powinniśmy mieszać gruszek i jabłek. Gdzie są gruszki, powinny być gruszki, a gdzie są jabłka, powinny być jabłka". To nie wypowiedź dotycząca zbioru owoców. To komentarz Grety Kuny, minister edukacji kantonu Średnia Bośnia. Gruszki to mali Chorwaci, a jabłka to mali Bośniacy. Albo odwrotnie.
W

W ponad 50 przypadkach w Bośni i Hercegowinie "gruszki" i "jabłka" teoretycznie chodzą do jednej szkoły. To znaczy, jak zaleca pani minister, do jednego budynku, w którym są jednak dwie osobne szkoły. Tak zwane "dwie szkoły pod jednym dachem". Gruszki i jabłka się nie mieszają. Nie jest to wskazane.

Przykład: szkoła średnia w Trawniku. Masywny budynek, pamiętający monarchię austro-węgierską. Połowa pomalowana jest na kolor jasnoniebieski i ogrodzona. Także boisko przed budynkiem podzielono płotem. Część niebieska to szkoła chorwacka. Część niepomalowana - bośniacka. Młodzież nawet nie zbliża się do płotu. Nie patrzą w tę stronę. Między dwoma stronami boiska nie ma komunikacji. Rada uczniów bośniackiej części wnioskowała o zniesienie płotu, ale nie spotkało się to ze zrozumieniem ani jednej, ani drugiej strony.

Stan ciągłej...

7585

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]