Reklama

U źródeł goryczy

U źródeł goryczy

14.09.2010
Czyta się kilka minut
Solidarność jest wtedy, gdy powódź zrywa most i kolejarze zostają bez pracy. Koledzy idą wtedy na urlopy, nawet bezpłatne, żeby tamci mogli dorobić.
Zamknięta od 10 lat siedziba Solidarności na stacji w Chabówce, wrzesień 2010 r. / fot. Jacek Taran
A

A jeśli nie daj Boże chcecie zobaczyć, jak wygląda zwyczajna twarz NSZZ "Solidarność", po sezonie i obchodach rocznicowych, jeśli interesuje was, co dzieje się na dołach, wśród ludzi, którzy z zasady nie wstępują na otoczone kamerami mównice, którzy nie znają Guzikiewicza, Borusewicza, Wałęsy, Frasyniuka, Krzywonos, Kaczyńskiego i innych wszystkich świętych - przyjedźcie do Chabówki, niegdyś ważnego węzła kolejowego w południowej Polsce. Węzeł odpowiadał za ruch między Nowym Sączem, Zakopanem i Krakowem. Przez stację przejeżdżały po cztery składy towarowe na dobę, do tego intensywny ruch pasażerski. Dyżurni ruchu kłócili się między sobą, który pociąg powinien mieć pierwszeństwo. Na stacji pracowało około tysiąca osób.

Po mitycznych czasach pozostało niewiele. Dwadzieścia minionych lat obeszło się z Chabówką bezwzględnie: państwo łożyło przez ten czas...

12089

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]