Reklama

Spryt też  się przyda

Spryt też  się przyda

14.09.2010
Czyta się kilka minut
Traduttore traditore", to włoskie powiedzenie można przełożyć na "tłumacz to zdrajca". Oczywiście nie zawsze. Bywa, że tłumaczenie przewyższa oryginał. Wytrawny tłumacz z byle jakiego wiersza potrafi zrobić arcydzieło.
M

Marna to jednak pociecha dla autora. Ale dobre i to. Jakieś dobro zaistniało bez czyjejkolwiek krzywdy. Co jednak począć, kiedy w Lekcjonarzu mszalnym czytamy, że pewnego zarządcę oskarżono o trwonienie majątku pana, a w innym tłumaczeniu, że go oczerniono, a więc pomówiono o ten niecny czyn. Jeśli więc ów zarządca został oskarżony niesłusznie, to znaczy, że był niewinny, a jego pan, ulegając oszczerczym podszeptom i pozbawiając go urzędu i pracy, wyrządził mu krzywdę.

W takim przypadku opowiadanie Jezusa nabiera nowej dramaturgii. Zarządca zaczyna się jawić nie tyle jako cwany urzędniczyna, ale jako ktoś, kto w przemyślny sposób wymierza sobie sprawiedliwość. Naprawia wyrządzoną mu krzywdę. Taki sposób działania ze strony Jezusa nie spotyka się z wyraźną dezaprobatą. Natomiast sama przemyślność, pomysłowość, podjęte przez zarządcę starania, wysiłki...

2875

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]