Reklama

Ładowanie...

Vera i misja

14.09.2010
Czyta się kilka minut
Vera Michalska, wydawca: We Francji pisarze pozostają latami wierni wydawcy, a w Polsce zmieniają go, w poszukiwaniu lepszych warunków, z każdą niemal książką. W takiej sytuacji trudno prowadzić prawdziwą politykę wydawniczą. Rozmawiała Teresa Węgrzyn
Vera Michalska i Jan Michalski, lata 80. / fot. z archiwum prywatnego
"

"Jako wydawca nie jestem handlarzem jak inni, ponieważ podpisałem umowę z umysłem".

Gaston Gallimard

Koncentracja i komercjalizacja rynku wydawniczego doprowadziła do upadku wielu wartościowych domów wydawniczych. Na szczęście istnieją jeszcze wydawcy niezależni.

W ciągu zaledwie dziesięciu lat radykalnie zmieniła się we Francji panorama świata książki. Suwerenność utraciły kolejno Calmann-Lévy, Grasset, Robert Laffont, Stock, Plon, Fayard czy Larousse - prestiżowe wydawnictwa wykupione przez międzynarodowe koncerny i podporządkowane odtąd logice marketingu. Dwie trzecie rynku zdominowały obecnie (uzbrojone dodatkowo w rozległą sieć mediów) dwie potęgi przemysłowe: Editis oraz Hachette-Lagard?re, własność producenta wyrzutni rakietowych. "Francja jest jedynym na świecie krajem, gdzie najważniejsze organy prasowe należą do...

15526

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]