Reklama

Wszystkie chwyty niedozwolone

Wszystkie chwyty niedozwolone

14.09.2010
Czyta się kilka minut
Ryszard Izdebski, psycholog i psychoterapeuta: Fritzlów w Polsce są dziesiątki, tyle że nie zostali odkryci.
Rys. Joanna Grochocka
K

Katarzyna Kubisiowska: Kto jest zdolny do przemocy?

Ryszard Izdebski: Każdy. W rolę kata wchodzi się bez względu na wiek; jako dzieciom, dorosłym, starcom, przynajmniej raz udało nam się skrzywdzić człowieka, zwierzę czy nawet samego siebie, bo przecież krzywdą jest też działać wbrew własnemu zdrowiu i interesowi. W rodzinę ludzką sytuacja przemocy wpisana jest na stałe: Kain zabija Abla, a Agamemnon składa na ołtarzu swoją córkę Ifigenię.

Między ludźmi z konieczności dochodzi do przemocy, ale tylko w tym sensie, że ktoś komuś coś musi ustąpić, choćby miejsce czy posiłek.

Gdyby świat stał na tego rodzaju przemocy, żylibyśmy w raju.

Słuchałem kiedyś wykładu prof. Jacka Filka, który słowo "przemoc" zanalizował poprzez wyodrębnienie jego części - "prze" i "moc". "Prze", czyli...

13159

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]