Reklama

Wszystkie chwyty niedozwolone

Wszystkie chwyty niedozwolone

14.09.2010
Czyta się kilka minut
Ryszard Izdebski, psycholog i psychoterapeuta: Fritzlów w Polsce są dziesiątki, tyle że nie zostali odkryci.
Rys. Joanna Grochocka
K

Katarzyna Kubisiowska: Kto jest zdolny do przemocy?

Ryszard Izdebski: Każdy. W rolę kata wchodzi się bez względu na wiek; jako dzieciom, dorosłym, starcom, przynajmniej raz udało nam się skrzywdzić człowieka, zwierzę czy nawet samego siebie, bo przecież krzywdą jest też działać wbrew własnemu zdrowiu i interesowi. W rodzinę ludzką sytuacja przemocy wpisana jest na stałe: Kain zabija Abla, a Agamemnon składa na ołtarzu swoją córkę Ifigenię.

Między ludźmi z konieczności dochodzi do przemocy, ale tylko w tym sensie, że ktoś komuś coś musi ustąpić, choćby miejsce czy posiłek.

Gdyby świat stał na tego rodzaju przemocy, żylibyśmy w raju.

Słuchałem kiedyś wykładu prof. Jacka Filka, który słowo "przemoc" zanalizował poprzez wyodrębnienie jego części - "prze" i "moc". "Prze", czyli...

13159

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Bardzo słabo wypadamy jako społeczeństwo obywatelskie. Jeśli komuś dzieje się krzywda, trzeba reagować. Przemoc bywa przeźroczysta, przybiera różne formy, można komuś ubliżać, odebrać przyjemność z życia [...] można też zmusić kogoś do świadczenia usług, najczęściej seksualnych [...] Istnieje wiele wyrafinowanych sposobów upokarzania. Np. w szkole nauczyciel mówi: "No, Izdebski, odpowiedziałeś na piątkę, stać cię na szóstkę, dostaniesz czwórkę". Temu Panu "terapeucie" należy się pała! Piękne słowa. Jak one się mają do faktu, że przekształcił moją terapię małżeńską z swój 3-letni romans z moją żoną? Ochydny manipulator! Uwaga na tego Pana!!!

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]