Reklama

Miejsce przed Pałacem

Miejsce przed Pałacem

14.09.2010
Czyta się kilka minut
Na Krakowskim Przedmieściu nie może stanąć kolejny pomnik. Warto natomiast dyskutować o miejscu pamięci - nienaruszającym elementów założenia przestrzennego jednej z najpiękniejszych ulic Europy.
Krzyż pod pałacem prezydenckim, lipiec 2010 r. / fot. Tomasz Gzell / PAP
Z

Zawodowcom (architektom i rzeźbiarzom) trudno powstrzymywać się od zabierania głosu na główny temat publicystyczny ostatnich miesięcy. Również ja, już na początku ryzykownej i nieprofesjonalnej na ogół dyskusji o pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej, powiedziałem "Gazecie Wyborczej", że założenie Pałacu Radziwiłłów (Namiestnikowskiego), traktowane jako istotny element założenia Krakowskiego Przedmieścia, jest skończoną kompozycją przestrzenną. Nie może być więc mowy o dodaniu tam nowego elementu.

Gordyjski węzeł

Piotr Kosiewski pisał w "TP" nr 35/10 , że "powinno powstać miejsce przed Pałacem", pytając jednak, czy to ma być pomnik prezydenta i czy ma stanąć koniecznie tu? W dyskusji zabrali także głos profesjonaliści. Pierwszy był Czesław Bielecki - autor projektu kwatery "Żywiciela" na Powązkach (cenię go...

6758

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]