Reklama

Miejsce przed Pałacem

Miejsce przed Pałacem

14.09.2010
Czyta się kilka minut
Na Krakowskim Przedmieściu nie może stanąć kolejny pomnik. Warto natomiast dyskutować o miejscu pamięci - nienaruszającym elementów założenia przestrzennego jednej z najpiękniejszych ulic Europy.
Krzyż pod pałacem prezydenckim, lipiec 2010 r. / fot. Tomasz Gzell / PAP
Z

Zawodowcom (architektom i rzeźbiarzom) trudno powstrzymywać się od zabierania głosu na główny temat publicystyczny ostatnich miesięcy. Również ja, już na początku ryzykownej i nieprofesjonalnej na ogół dyskusji o pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej, powiedziałem "Gazecie Wyborczej", że założenie Pałacu Radziwiłłów (Namiestnikowskiego), traktowane jako istotny element założenia Krakowskiego Przedmieścia, jest skończoną kompozycją przestrzenną. Nie może być więc mowy o dodaniu tam nowego elementu.

Gordyjski węzeł

Piotr Kosiewski pisał w "TP" nr 35/10 , że "powinno powstać miejsce przed Pałacem", pytając jednak, czy to ma być pomnik prezydenta i czy ma stanąć koniecznie tu? W dyskusji zabrali także głos profesjonaliści. Pierwszy był Czesław Bielecki - autor projektu kwatery "Żywiciela" na Powązkach (cenię go...

6758

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]