Reklama

Chalcedon zapomniany

14.09.2010
Czyta się kilka minut
Niech wasza mowa będzie prosta: "tak-tak, nie-nie". A co nadto jest, od Złego pochodzi. Mt 5, 37
S

Słowa Chrystusa Pana zobowiązują nas do jednoznacznych wypowiedzi. Nie można głębokich problemów zakrywać ani wielomóstwem, ani pustosłowiem. Znaczone sporami sytuacje życiowe wymagają czytelnego świadectwa prawdy. Nie należy się jednak łudzić, że wszystkie życiowe dylematy można rozstrzygnąć w języku logiki dwuwartościowej. Przykład życia Jezusa świadczy, że wielokrotnie wychodził On poza proste przeciwstawienia. Zarówno wtedy, gdy pytano Go: "Nauczycielu, gdzie mieszkasz?", jak i wówczas, gdy wyrażano niepokój, czy tylko nieliczni będą zbawieni. Subtelność Chrystusowych wyjaśnień chroni nas przed czarno-białymi ujęciami, które cieszą się dziś nadzwyczajną popularnością.

Źródeł tej trwałej popularności należy poszukiwać nie w nauczaniu Chrystusa, lecz raczej w odrzuconej przez chrześcijaństwo sekcie manicheizmu. Fascynował się nią przez dziewięć lat młody św...

2416

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]