Reklama

Chalcedon zapomniany

Chalcedon zapomniany

14.09.2010
Czyta się kilka minut
Niech wasza mowa będzie prosta: "tak-tak, nie-nie". A co nadto jest, od Złego pochodzi. Mt 5, 37
S

Słowa Chrystusa Pana zobowiązują nas do jednoznacznych wypowiedzi. Nie można głębokich problemów zakrywać ani wielomóstwem, ani pustosłowiem. Znaczone sporami sytuacje życiowe wymagają czytelnego świadectwa prawdy. Nie należy się jednak łudzić, że wszystkie życiowe dylematy można rozstrzygnąć w języku logiki dwuwartościowej. Przykład życia Jezusa świadczy, że wielokrotnie wychodził On poza proste przeciwstawienia. Zarówno wtedy, gdy pytano Go: "Nauczycielu, gdzie mieszkasz?", jak i wówczas, gdy wyrażano niepokój, czy tylko nieliczni będą zbawieni. Subtelność Chrystusowych wyjaśnień chroni nas przed czarno-białymi ujęciami, które cieszą się dziś nadzwyczajną popularnością.

Źródeł tej trwałej popularności należy poszukiwać nie w nauczaniu Chrystusa, lecz raczej w odrzuconej przez chrześcijaństwo sekcie manicheizmu. Fascynował się nią przez dziewięć lat młody św...

2416

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]