Reklama

Historia zatoczyła koło

Historia zatoczyła koło

14.09.2010
Czyta się kilka minut
12 lat temu, wiosną 1998 r., szerzej nieznana, ale energiczna 55-letnia posłanka CDU Erika Steinbach została oddelegowana przez Helmuta Kohla na trudny "odcinek".
N

Na kilka miesięcy przed wyborami - dla "kanclerza zjednoczenia" zapowiadającymi się źle - miała objąć funkcję przewodniczącej Związku Wypędzonych (BdV) i zagwarantować, że elektorat związany emocjonalnie ze Związkiem (szacowany na 2 mln osób) zagłosuje znów na formację Kohla. Tymczasem we wcześniejszych latach pojawiały się spekulacje, że elektorat ten jest rozczarowany i może zostać w domu lub zagłosować na jakąś nową partię "na prawo" od CDU/CSU. Niektórzy działacze BdV uczestniczyli nawet w zakładaniu takich partii (jak się okazało, efemerycznych).

Steinbach wywiązała się z zadania. Wyrywnych działaczy spacyfikowała, a "wypędzonych" zmobilizowała (choć Kohlowi to już nie pomogło). W kolejnych miesiącach 1998 r. doszło do napięć w relacjach polsko-niemieckich, pierwszych tak poważnych po 1989 r. Ich tłem był temat "wypędzonych", podgrzewany przez nową...

3461

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]