Reklama

Historia zatoczyła koło

Historia zatoczyła koło

14.09.2010
Czyta się kilka minut
12 lat temu, wiosną 1998 r., szerzej nieznana, ale energiczna 55-letnia posłanka CDU Erika Steinbach została oddelegowana przez Helmuta Kohla na trudny "odcinek".
N

Na kilka miesięcy przed wyborami - dla "kanclerza zjednoczenia" zapowiadającymi się źle - miała objąć funkcję przewodniczącej Związku Wypędzonych (BdV) i zagwarantować, że elektorat związany emocjonalnie ze Związkiem (szacowany na 2 mln osób) zagłosuje znów na formację Kohla. Tymczasem we wcześniejszych latach pojawiały się spekulacje, że elektorat ten jest rozczarowany i może zostać w domu lub zagłosować na jakąś nową partię "na prawo" od CDU/CSU. Niektórzy działacze BdV uczestniczyli nawet w zakładaniu takich partii (jak się okazało, efemerycznych).

Steinbach wywiązała się z zadania. Wyrywnych działaczy spacyfikowała, a "wypędzonych" zmobilizowała (choć Kohlowi to już nie pomogło). W kolejnych miesiącach 1998 r. doszło do napięć w relacjach polsko-niemieckich, pierwszych tak poważnych po 1989 r. Ich tłem był temat "wypędzonych", podgrzewany przez nową...

3461

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]