Reklama

Antybohater Watykanu

Antybohater Watykanu

14.09.2010
Czyta się kilka minut
"Tu oto stoję, inaczej postąpić nie mogę. Boże, dopomóż mi! Amen". Tak zakończył swą obronę Marcin Luter w trakcie przesłuchania na sejmie w Wormacji w 1521 r., po ekskomunikowaniu go przez papieża Leona X. Od tego wydarzenia zaczyna się powieść "Schizma" Jesusa B. Liebana, hiszpańskiego pisarza i dziennikarza specjalizującego się w problematyce społeczno-religijnej.
O

Obok mnicha i ojca Reformacji, bohaterami są cesarz Karol V i papież Hadrian VI - wybitne indywidualności zaangażowane w największą polityczno--religijną grę połowy drugiego tysiąclecia. Lieban mówi o wypadkach, które doprowadziły do rozłamu Kościoła zachodniego, wprowadzając antybohatera tych wydarzeń, kard. Giuliana de Medici, późniejszego papieża Klemensa VII. To w poczynaniach arcybiskupa Florencji, a od 1517 r. wicekanclerza Kościoła, należy, zdaniem autora, upatrywać fiaska reformy Kościoła. Do tej zaś dążył Hadrian VI, szukając porozumienia z Lutrem i Karolem V, reformując kurię i przygotowując sobór powszechny. Przynajmniej do sejmu Rzeszy w Augsburgu w 1530 r. wierzono, że sobór ze zwolennikami Reformacji zapobiegnie rozłamowi. Według Autora nie doszło do tego przez ambicje i intrygi Mediciego.

To opowieść o tym, jak o losach chrześcijaństwa...

1677

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]