Reklama

Nie jestem breloczkiem

Nie jestem breloczkiem

14.09.2010
Czyta się kilka minut
Marek Belka, prezes NBP: Współpracujemy z gabinetem Donalda Tuska. Jeśli trzeba, wypowiadamy się krytycznie - a jest na co wskazywać palcem. Jednak bank centralny nie jest ruchem oporu wobec rządu. Rozmawiała Anna Mackiewicz
A

Anna Mackiewicz: Złoty coraz bardziej się umacnia. Pan boi się aprecjacji.

Marek Belka: Nadmiernej - tak, bo gdy coś szybko rośnie, to znaczy, że zacznie też szybko spadać. Tak było w 2008 r. Po drugie, silna aprecjacja ponad kurs równowagi bije w nasz eksport i we wzrost gospodarczy. Natomiast z punktu widzenia inflacji aprecjacja nie jest zła, bo stabilizuje ceny. Rosnąca wartość złotego jest dowodem zbliżania się naszej gospodarki do krajów najwyżej rozwiniętych. To tendencja, którą obserwujemy od 20 lat. Ostatni globalny kryzys zakłócił ten proces, ale gdy sytuacja na rynkach się normalizuje, złoty zaczyna się umacniać.

Inflacji Pan się trochę lęka?

Nie obawiam się wzrostu jej tempa. Wydaje mi się, że w najbliższym czasie inflacja nie będzie największym problemem.

...

14266

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]