Reklama

Jom Kippur – Dzień Pokuty

Jom Kippur – Dzień Pokuty

14.09.2010
Czyta się kilka minut
Jest to najważniejsze święto w życiu religijnym Żydów. Dzień, w którym wierni są najbliżej Boga i najbardziej intensywnie odczuwają swoje jestestwo. Jest to dzień pokuty. "W tym dniu bowiem zostanie dokonane przebłaganie za was, aby was oczyścić. Od wszystkich waszych grzechów będziecie oczyszczeni przed Panem" (Księga Kapłańska 8, 30).
J

Jom Kippur trwa dwadzieścia sześć godzin, a trwa tyle, bo liczba 26 odpowiada niewypowiadalnemu imieniu Boga: jud hej waw jud. Tego dnia obowiązuje całkowity post. Nie wolno ani jeść, ani pić. Nie wolno się myć i nacierać ciała olejkiem. Przed rozpoczęciem świętowania poleca się zjeść miodowe ciasteczka na znak powodzenia w nowym roku, zanurzyć w mykwie i szczodrobliwie rozdać wsparcie biedakom. Potem przed wyjściem do bożnicy nakazane jest błogosławienie dzieci i zapalenie świec. Sama ceremonia świąteczna zaczyna się od modlitwy zwanej Kol Nidre.

Kol Nidre jest rozwiązaniem wszelkich przysiąg złożonych pod przymusem lub niezgodnie z własną wolą. Słowa: "Wszelkie przysięgi, zakazy nie będą uważane za zobowiązujące" powtarza się trzykrotnie. Najpierw cicho, potem coraz głośniej, by wreszcie zabrzmiały blisko Boga.

Rytuał formalnego...

4393

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]