Reklama

Ładowanie...

Jom Kippur – Dzień Pokuty

14.09.2010
Czyta się kilka minut
Jest to najważniejsze święto w życiu religijnym Żydów. Dzień, w którym wierni są najbliżej Boga i najbardziej intensywnie odczuwają swoje jestestwo. Jest to dzień pokuty. "W tym dniu bowiem zostanie dokonane przebłaganie za was, aby was oczyścić. Od wszystkich waszych grzechów będziecie oczyszczeni przed Panem" (Księga Kapłańska 8, 30).
J

Jom Kippur trwa dwadzieścia sześć godzin, a trwa tyle, bo liczba 26 odpowiada niewypowiadalnemu imieniu Boga: jud hej waw jud. Tego dnia obowiązuje całkowity post. Nie wolno ani jeść, ani pić. Nie wolno się myć i nacierać ciała olejkiem. Przed rozpoczęciem świętowania poleca się zjeść miodowe ciasteczka na znak powodzenia w nowym roku, zanurzyć w mykwie i szczodrobliwie rozdać wsparcie biedakom. Potem przed wyjściem do bożnicy nakazane jest błogosławienie dzieci i zapalenie świec. Sama ceremonia świąteczna zaczyna się od modlitwy zwanej Kol Nidre.

Kol Nidre jest rozwiązaniem wszelkich przysiąg złożonych pod przymusem lub niezgodnie z własną wolą. Słowa: "Wszelkie przysięgi, zakazy nie będą uważane za zobowiązujące" powtarza się trzykrotnie. Najpierw cicho, potem coraz głośniej, by wreszcie zabrzmiały blisko Boga.

Rytuał formalnego...

4393

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]