Reklama

Błogosławiony konwertyta

Błogosławiony konwertyta

14.09.2010
Czyta się kilka minut
Ujmowanie zasad wiary nieustannie się rozwija - uważał kard. John H. Newman. Jego beatyfikacja, której dokona Benedykt XVI, budzi na Wyspach emocje: wszak to najsłynniejszy konwertyta z anglikanizmu na katolicyzm.
 John H. Newman / DOMENA PUBLICZNA
"Nie zadowalajciesię niczyminnym poza doskonałością." - John H. Newman
U

Ujmowanie zasad wiary nieustannie się rozwija. Tylko tak wiara może być zrozumiana przez kolejne pokolenia - uważał kard. John H. Newman. Jego beatyfikacja, której dokona Benedykt XVI, budzi na Wyspach gorące emocje: wszak to najsłynniejszy konwertyta z anglikanizmu na katolicyzm.

Nawrócenie kard. Johna H. Newmana (w 1845 r.) z anglikanizmu na katolicyzm, "jeśli chodzi o jakość intelektualną, historyczną, duchową, przewyższało nawrócenie takiego człowieka, jak św. Augustyn" - uważał francuski filozof Jean Guitton, pierwszy świecki katolik zaproszony na obrady Soboru Watykańskiego II. "Dla mnie - dodał - Newman jest Augustynem czasów nowożytnych". W podobnym duchu o konwertycie z Anglii wypowiadało się (i wypowiada) wielu innych. Alfred Loisy (zm. 1940), słynny francuski teolog, uważał, że był on "największym teologiem chrześcijańskim od czasów Orygenesa"....

19872

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]