Reklama

Myszka w objęciach lwa

Myszka w objęciach lwa

14.09.2010
Czyta się kilka minut
Co roku 800 tys. kobiet w Polsce doświadcza przemocy, 150 ginie z rąk partnerów.
Rys. Joanna Grochocka
W

W ocienionym pokoju najwięcej miejsca zajmuje łóżko. Jest szerokie, miękkie, przykryte białą kapą. Na nim jaśki, pluszowy miś. - To schowek dla kobiet zgwałconych ze szczególnym okrucieństwem - wyjaśnia Krystyna Żytecka.

Uciekają, jak stoją, często nocą. Kiedyś jedna przybiegła boso. Po gwałcie przez trzy tygodnie nie ma z kobietą kontaktu, to znaczy jest przytomna, ale inaczej: w oddaleniu; nie chce wychodzić nawet na klatkę schodową, mówić, jeść. Zapada się w miękkość białego łóżka jak w kokon. - Trzeba jej na to zawieszenie pozwolić - mówi Krystyna Żytecka. - Na sen.

Bezpiecznie jak w domu

Oprócz tego na warszawskiej Saskiej Kępie jest jeszcze 10 mieszkań, w których Fundacja "Pomoc Kobietom i Dzieciom" ukrywa uciekinierki; część Żytecka kupiła z mężem za własne pieniądze, część należy do podopiecznych,...

25652

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]