Reklama

Thilo Sarrazin i zwykli Niemcy

Thilo Sarrazin i zwykli Niemcy

14.09.2010
Czyta się kilka minut
Niemcy w gorączce dyskusji. Cały kraj - politycy, media, obywatele - spiera się wokół tematu tyleż poważnego, co drażliwego: jak wielu muzułmańskich imigrantów jest w stanie przyjąć Republika Federalna?
J

Jednemu człowiekowi udało się podzielić całe Niemcy. Nazywa się Thilo Sarrazin, ma 65 lat, jest członkiem Partii Socjaldemokratycznej (jeszcze, bo część liderów SPD najchętniej by go teraz wyrzuciła), a do niedawna był także członkiem zarządu Deutsche Bundesbank [odpowiednik polskiego NBP - red.]. Dzisiaj Thilo Sarrazin już nie zarządza niemieckimi finansami.

A wszystko przez to, że Sarrazin napisał książkę. Wbiła ona klin w niemieckie społeczeństwo preferujące zazwyczaj - tak przynajmniej mogłoby się do niedawna wydawać - polityczno-społeczny konsens w najtrudniejszych sprawach. Tymczasem Sarrazin bynajmniej nie szuka konsensu: jego książka prowokuje i polaryzuje. Prowokuje już sam tytuł: "Deutschland schafft sich ab - Wie wir unser Land aufs Spiel setzen" (w wolnym przekładzie: "Niemcy niszczą się same - o tym, jak własnymi rękami wystawiamy nasz kraj na...

13873

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]