Reklama

Dwa fragmenty o krzyżu

Dwa fragmenty o krzyżu

14.09.2010
Czyta się kilka minut
W drugiej połowie IV w. w Kościele świeża jest jeszcze pamięć prześladowań. Rośnie kult męczenników, przenosi się do kościołów ich doczesne szczątki, tłumy wiernych pielgrzymują do powstałych w ten sposób sanktuariów.
R

Równocześnie Kościół przejmuje na siebie część odpowiedzialności za świeckie państwo, wpływa na kształt prawa, usiłuje chrystianizować obyczaje. Od chrześcijan nie oczekuje się już świadectwa krwi, muszą nauczyć się być świadkami Chrystusa w świecie, w którym budzą raczej politowanie niż wrogość. "Niechaj więc nikt nie wstydzi się świętych znaków naszego zbawienia", powiada wybitny kaznodzieja tych czasów Jan Chryzostom. "Nośmy krzyż Chrystusa jak wieniec, bo wszystko, co się do nas odnosi, przez krzyż się wypełnia. Jeśli ci więc kto powie: Oddajesz cześć Ukrzyżowanemu? - to odpowiedz mu dobitnym głosem i z radosnym obliczem: Oddaję cześć i nie przestanę oddawać. A gdy się roześmieje, to zapłacz nad nim, bo jest szalony...".

Zachęcie do gorliwości w publicznym przyznawaniu się do krzyża towarzyszy jednak przypomnienie, czego krzyż jest znakiem. "Ten znak...

3603

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]