Reklama

Dwa fragmenty o krzyżu

Dwa fragmenty o krzyżu

14.09.2010
Czyta się kilka minut
W drugiej połowie IV w. w Kościele świeża jest jeszcze pamięć prześladowań. Rośnie kult męczenników, przenosi się do kościołów ich doczesne szczątki, tłumy wiernych pielgrzymują do powstałych w ten sposób sanktuariów.
R

Równocześnie Kościół przejmuje na siebie część odpowiedzialności za świeckie państwo, wpływa na kształt prawa, usiłuje chrystianizować obyczaje. Od chrześcijan nie oczekuje się już świadectwa krwi, muszą nauczyć się być świadkami Chrystusa w świecie, w którym budzą raczej politowanie niż wrogość. "Niechaj więc nikt nie wstydzi się świętych znaków naszego zbawienia", powiada wybitny kaznodzieja tych czasów Jan Chryzostom. "Nośmy krzyż Chrystusa jak wieniec, bo wszystko, co się do nas odnosi, przez krzyż się wypełnia. Jeśli ci więc kto powie: Oddajesz cześć Ukrzyżowanemu? - to odpowiedz mu dobitnym głosem i z radosnym obliczem: Oddaję cześć i nie przestanę oddawać. A gdy się roześmieje, to zapłacz nad nim, bo jest szalony...".

Zachęcie do gorliwości w publicznym przyznawaniu się do krzyża towarzyszy jednak przypomnienie, czego krzyż jest znakiem. "Ten znak...

3603

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]