Reklama

Ekspiacja

Ekspiacja

14.09.2010
Czyta się kilka minut
Doniósł PAP: "Bliscy 28 ofiar katastrofy z 10 kwietnia zwrócili się w liście otwartym do prezydentowej Anny Komorowskiej o pomoc w zorganizowaniu pielgrzymki do Smoleńska. W pielgrzymce 10 października, pół roku po tragedii, miałyby uczestniczyć rodziny wszystkich ofiar. Rodziny proponują też, że zabiorą z sobą krzyż z Krakowskiego Przedmieścia".
K

Każdą propozycję, która przerywa błędne koło rozpalonych emocji, witam z ulgą i nadzieją. Propozycja służy oddzieleniu wreszcie krzyża na Krakowskim od kwestii pomnika w Warszawie. Formuła "tak długo krzyż ma stać tu, gdzie stoi, jak długo nie będzie pomnika", jest traktowaniem krzyża jako zakładnika i ujawnia, że jego "obrońcom" wcale nie o krzyż chodzi, ale o pomnik. To instrumentalne traktowanie znaku wiary, używanie go do gry politycznej, jest obrazą krzyża i tego, co krzyż dla wierzących znaczy.

Słusznie więc metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, którego pojednawcza inicjatywa została zlekceważona, wezwał wszystkie parafie archidiecezji do odprawienia w niedzielę, 26 września, nabożeństwa ekspiacyjnego. Wierni będą w specjalnej modlitwie przepraszać Pana Boga "za nieobyczajne zachowanie przy krzyżu przed Pałacem Prezydenckim i za wszelkie zniewagi,...

1079

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]