Reklama

Ładowanie...

Twarze NZS-u

Twarze NZS-u

14.09.2010
Czyta się kilka minut
Prawie pięćset stron formatu A4, a na nich kilka tysięcy zdjęć: album, wydany na 30-lecie powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów przez krakowski IPN, to w gruncie rzeczy fotograficzna dokumentacja historii studenckiej opozycji od roku 1980 do 1989 (z prologiem w postaci Studenckich Komitetów Solidarności).
N

Na tych paru tysiącach zdjęć największe wrażenie robią nie tyle udokumentowane na nich wydarzenia - strajki, dyskusje, demonstracje itd. - ile przede wszystkim twarze. Tysiące twarzy. Niekiedy należące do ludzi już wtedy powszechnie znanych (albo tych, którzy dziś są czołowymi postaciami polskiej polityki czy mediów). Ale najczęściej - do postaci anonimowych, bo niemożliwych dziś do zidentyfikowania (jeżeli wtedy, 30 czy 25 lat temu, fotograf ich nie opisał; a czynił to przecież rzadko, z oczywistych powodów).

Choć, chyba - nie do końca anonimowych. Bez wątpienia wielu z tych, którzy wtedy poczuwali się do bycia w NZS - 30 lat temu w sposób bardziej sformalizowany, jako członkowie legalnej organizacji z lat 1980-81, albo potem, pod koniec lat 80., gdy NZS był bardziej ikoną i hasłem niż ścisłą strukturą organizacyjną - znajdzie w tym albumie chociaż kilka zdjęć, na których rozpozna bardzo wiele znajomych twarzy. Być może nawet nie przypomnimy sobie nazwisk, bo potem każdy poszedł swoją drogą. Ale imiona - już tak.

"Niezależne Zrzeszenie Studentów 1980-1989. Obrazy", koncepcja, wybór i opracowanie materiałów Joanna Dutka, Maciej Zakrzewski; teksty wprowadzające do rozdziałów Jarosław Szarek; redakcja Wojciech Frazik. Wyd. IPN Kraków 2010.

Autor artykułu

Dziennikarz, kierownik działów „Świat” i „Historia”. Ur. W 1967 r. W „Tygodniku” zaczął pisać jesienią 1989 r. (o rewolucji w NRD; początkowo pod pseudonimem), w redakcji od 1991 r....

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]