Reklama

Twarze NZS-u

Twarze NZS-u

14.09.2010
Czyta się kilka minut
Prawie pięćset stron formatu A4, a na nich kilka tysięcy zdjęć: album, wydany na 30-lecie powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów przez krakowski IPN, to w gruncie rzeczy fotograficzna dokumentacja historii studenckiej opozycji od roku 1980 do 1989 (z prologiem w postaci Studenckich Komitetów Solidarności).
N

Na tych paru tysiącach zdjęć największe wrażenie robią nie tyle udokumentowane na nich wydarzenia - strajki, dyskusje, demonstracje itd. - ile przede wszystkim twarze. Tysiące twarzy. Niekiedy należące do ludzi już wtedy powszechnie znanych (albo tych, którzy dziś są czołowymi postaciami polskiej polityki czy mediów). Ale najczęściej - do postaci anonimowych, bo niemożliwych dziś do zidentyfikowania (jeżeli wtedy, 30 czy 25 lat temu, fotograf ich nie opisał; a czynił to przecież rzadko, z oczywistych powodów).

Choć, chyba - nie do końca anonimowych. Bez wątpienia wielu z tych, którzy wtedy poczuwali się do bycia w NZS - 30 lat temu w sposób bardziej sformalizowany, jako członkowie legalnej organizacji z lat 1980-81, albo potem, pod koniec lat 80., gdy NZS był bardziej ikoną i hasłem niż ścisłą strukturą organizacyjną - znajdzie w tym albumie chociaż kilka zdjęć, na których rozpozna bardzo wiele znajomych twarzy. Być może nawet nie przypomnimy sobie nazwisk, bo potem każdy poszedł swoją drogą. Ale imiona - już tak.

"Niezależne Zrzeszenie Studentów 1980-1989. Obrazy", koncepcja, wybór i opracowanie materiałów Joanna Dutka, Maciej Zakrzewski; teksty wprowadzające do rozdziałów Jarosław Szarek; redakcja Wojciech Frazik. Wyd. IPN Kraków 2010.

Autor artykułu

Dziennikarz, kierownik działów Świat i Historia. Ur. 1967 r. W „Tygodniku” zaczął pisać jesienią 1989 r. (o rewolucji w NRD; początkowo pod pseudonimem), w redakcji od 1991 r. Specjalizuje...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]