Reklama

Twórca wielkich iluzji

Twórca wielkich iluzji

14.09.2010
Czyta się kilka minut
Olafur Eliasson zasłynął ze spektakularnych realizacji w Londynie i Nowym Jorku. Kolejne projekty i wystawy - jak "The blind pavilion", ustawiony niedawno na słynnej berlińskiej Pawiej Wyspie - potwierdzają jego szczególne miejsce w najnowszej sztuce.
Olafur Eliasson „Your uncertain shadow”, lampy halogenowe, szkło, aluminium, 2010 r. / fot. Robert Zakrzewski
U

Urodził się Kopenhadze w 1967 r., ale jego rodzice są Islandczykami. Ukończył duńską Królewską Akademię Sztuk Pięknych. W 1994 r. przeniósł się do Berlina i stworzył Studio Olafur Eliasson umożliwiające realizację nawet bardzo skomplikowanych projektów. W ubiegłym roku założył Instytut Eksperymentów Przestrzennych (Institut für Raumexperimente) na tamtejszym Uniwersytecie Sztuki.

Potrafi tworzyć dzieła widowiskowe, przyciągające uwagę. Bywa mistrzem artystycznego show. Głośna stała się m.in. jego instalacja "The Weather Project" w Hali Turbin londyńskiej Tate Modern w 2003 r.: ogromne pomieszczenie wypełnił blaskiem gigantycznego słońca. Żółte, intensywne światło przebijało się przez chmury pary wodnej unoszące się pod lustrzanym sufitem. Dawało złudzenie ciepła (tylko złudzenie, sztuczne lampy nie grzały), przebywania przez chwilę w innym świecie, na...

10686

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]