Reklama

Twórca wielkich iluzji

14.09.2010
Czyta się kilka minut
Olafur Eliasson zasłynął ze spektakularnych realizacji w Londynie i Nowym Jorku. Kolejne projekty i wystawy - jak "The blind pavilion", ustawiony niedawno na słynnej berlińskiej Pawiej Wyspie - potwierdzają jego szczególne miejsce w najnowszej sztuce.
Olafur Eliasson „Your uncertain shadow”, lampy halogenowe, szkło, aluminium, 2010 r. / fot. Robert Zakrzewski
U

Urodził się Kopenhadze w 1967 r., ale jego rodzice są Islandczykami. Ukończył duńską Królewską Akademię Sztuk Pięknych. W 1994 r. przeniósł się do Berlina i stworzył Studio Olafur Eliasson umożliwiające realizację nawet bardzo skomplikowanych projektów. W ubiegłym roku założył Instytut Eksperymentów Przestrzennych (Institut für Raumexperimente) na tamtejszym Uniwersytecie Sztuki.

Potrafi tworzyć dzieła widowiskowe, przyciągające uwagę. Bywa mistrzem artystycznego show. Głośna stała się m.in. jego instalacja "The Weather Project" w Hali Turbin londyńskiej Tate Modern w 2003 r.: ogromne pomieszczenie wypełnił blaskiem gigantycznego słońca. Żółte, intensywne światło przebijało się przez chmury pary wodnej unoszące się pod lustrzanym sufitem. Dawało złudzenie ciepła (tylko złudzenie, sztuczne lampy nie grzały), przebywania przez chwilę w innym świecie, na...

10686

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]