Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 17/2010
Data wydania:
25.04.2017
Numer wydania:
17
Rok wydania:
2010
Edytorial
Wolno mieć nadzieję
Ks. Adam Boniecki
Kard. Stanisław Dziwisz chce, by Krypta Katyńska na Wawelu pojednała strony polsko-polskiego sporu. Różnica poglądów w kwestii miejsca pochówku nie musi…
Komentarze
Bałkany: sąsiedzi przepraszają
Aleksandra Cholewa
Dwa tygodnie temu parlament Serbii uchwalił rezolucję potępiającą zbrodnię w Srebrenicy, gdzie w 1995 r. wojska serbskie wymordowały kilka tysięcy Bośniaków.
Jeszcze jedna próba
Jarosław Flis
O tym, że smoleńska katastrofa jest próbą, pisano w minionych dniach wielokrotnie. Próbą dla narodu, dla klasy politycznej, dla państwa.
Kraj
Coraz dalej
Tadeusz Sławek
Każdy z nas został niby ten sam, lecz zmieniło się nasze bycie razem. Tydzień temu obudziliśmy się z siebie samych. Wystarczyło kilka dni, by zakłócić ten stan.
Gwóźdź w niebie
Wojciech Bonowicz
Kiedy w okresie żałoby wdarły się pomiędzy nas dotychczasowe podziały, większość z nas była zgorszona. Zgorszenie podpowiada nam, czego nie chcemy. Ale nie…
Pod Zygmuntem
Ks. Adam Boniecki
Niebo tej niedzieli okazało się łaskawe i bezchmurne. Żadnego wulkanicznego pyłu gołym okiem nie widać... Kraków, Rynek Główny, historyczny pogrzeb.
Lud zdecydował
Jan Rokita
Jan Rokita: Wystawiona trumna zawsze pełniła w Polsce istotną rolę. Jak ktoś chce to podważyć, musi rozprawić się z Mickiewiczem, powstaniem styczniowym,…
Żałoba nadużyta
Bogdan de Barbaro
W tekstach pełnych wrogości i pogardy trwa atak na tych, którzy krytykowali prezydenturę Lecha Kaczyńskiego. Powstaje tabu, blokujące merytoryczną dyskusję nad…
Chwila romantyczna
Jerzy Jedlicki
Marii Janion
Flaga
Elżbieta Isakiewicz
Patrzcie, jestem Cela, bezdomny, też idę tam, gdzie wy.
Panteon czy nekropolia
Andrzej Chwalba
Prof. Andrzej Chwalba, historyk: Próby partyjnej sakralizacji prezydenta mogą okazać się trudne do wykonania, bo miejsce, w którym został pochowany, jest…
Nigdy mnie Polska nie rozczarowała
Ksenia Starosielska
Ksenia Starosielska, tłumaczka polskiej literatury: W czasach ZSRR Polska była dla rosyjskiej inteligencji punktem odniesienia, znajomość polskiego pozwalała…
Żydów nie kochamy...
Tomasz Ponikło
Z najnowszych badań wynika, że większość Polaków nie prezentuje poglądów antysemickich, ale jednak prawie połowa zgadza się z opinią, że "Żydzi mają zbyt…
Co od lekarza zależy
Katarzyna Turek-Fornelska
,
Jerzy Friediger
Niepowodzenia w leczeniu zawsze budziły i będą budzić emocje. Od dawna też są przypisywane błędom postępowania lekarskiego. Także lekarzy zwykło się obwiniać…
W trosce o kieszeń
Robert Gwiazdowski
,
Piotr Ikonowicz
Czy nasz system podatkowy jest sprawiedliwy? Czy obywatel ma prawo wymigać się od płacenia publicznej daniny? Czy lepsze są podatki wysokie, czy niskie? Czemu…
Ułan
Tomasz Ponikło
Na pozór uosobienie sprzeczności: dżentelmen z ułańskim temperamentem i intelektualista niestroniący od mocnych słów. Przedwojenny zwolennik idei dobra…
Wiara
Czytania liturgiczne 25 IV – 2 V
4. NIEDZIELA WIELKANOCNA: Dz 13, 14. 43-52; Ps 100; Ap 7, 9. 14b-I7; J 10, 27-30;
Pobożne i wpływowe
O. Wacław Oszajca SJ
Paweł Apostoł używając w odniesieniu do mieszkanek Antiochii Pizydyjskiej określenia "pobożne i wpływowe niewiasty" pewnie ironizuje, ale trudno mu z…
Oswajanie absurdu
Abp Józef Życiński
Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Łk 24, 38n
Acharej-Kedoszim
Paweł Śpiewak
Tomaszowi Mercie
Antropolog w biedaszybie
Wojciech Bonowicz
Tomasz Rakowski
Poszerzanie wszechświata
Artur Sporniak
Ks. Michał Heller
Tramwaj zwany solidarność
Wojciech Bonowicz
Henryka Krzywonos-Strycharska
Śladem apostoła rozbitka
Maciej Müller
"Marynarze mogą nakreślić trasę podróży, ale Bóg sam wyznacza kurs" - mówił Benedykt XVI na wyspie będącej najbardziej katolickim krajem Europy.
Benedykt na ławie oskarżonych
George Weigel
Papież przywiódł Kościół do zrozumienia, że pomoc ofiarom molestowania, publiczne potępienie nadużyć księży, ostra krytyka niegodziwych biskupów oraz…
12 - 18 kwietnia 2010
STOLICA APOSTOLSKA
Świat
Polacy i Rosjanie, kwiecień 2010
Bartłomiej Sienkiewicz
Co tu dużo mówić: przez ostatnie 20 lat nie staliśmy - my, Polacy - tak oko w oko z Rosją i Rosjanami.
Historia
Wybitni nierozumiani
Martyna Deszczyńska
,
Marek Deszczyński
Rola postaci ze sceny dziejowej - tych wywołujących emocje i owianych czarną lub białą legendą - jest kluczowa dla postrzegania dziejów. Dwoistość ich…
Kultura
Wszystko na sprzedaż
Mariusz Treliński
Mariusz Treliński: Pojęcia prawdy i prostoty są siostrami grafomanii. Wolę maski i woale. Zgodność z rzeczywistością jest sprawą drugorzędną. Rozmawiała…
Doświadczenie płci
Piotr Kosiewski
Wystawa "Płeć? Sprawdzam!" to pierwszy w Polsce tak obszerny przegląd sztuki z obszarów Europy postkomunistycznej. Łącznie zebrano na niej prace…
O śmierci bez przesady
Lektor
Julian Barnes: NIE MA SIĘ CZEGO BAĆ - pożyczyłem tytuł wiersza Wisławy Szymborskiej, ale nasunął mi się on automatycznie, gdy czytałem tę książkę. Zwłaszcza że…
Żywoty równoległe
Jerzy Franczak
Roth przedstawia wiele wersji wydarzeń, których nie sposób ze sobą uzgodnić. Oddaje złożoność życia, które jest zarazem przypadkowe i niezmienne, nieuchwytne i…
Drzemać też trzeba umieć
Michał Oleszczyk
Miarą kunsztu aktorstwa Bridgesa są role w filmach, które właśnie wchodzą na polskie ekrany. Za rolę w "Szalonym Sercu" Bridges otrzymał Oscara.
12 - 18 kwietnia 2010
Laureaci nagród im. ks. Józefa Tischnera
Szok w bok
Grzegorz Jankowicz
W "Doktrynie szoku" Naomi Klein i Michael Winterbottom prezentują ciemną stronę kapitalizmu, którą ekonomiści i politycy traktują jako konieczną cenę…
25 - 30 kwietnia 2010
African Hunting Holiday
Felietony
O 8.56 ponownie zabił dzwon Zygmunta
Jan Klata
Bywaj nam, bywaj, polska mądrości i ocal nas, ocal
Trzy fragmenty o przebaczeniu
Wojciech Bonowicz
Amerykański psycholog Everett L. Worthington na początku lat 80. zaczął prowadzić badania nad przebaczeniem.
Jeszcze mniej
Józefa Hennelowa
Niedziela 18 kwietnia, godzina 6 rano, pierwszy serwis wiadomości w radiowej Dwójce. Jedyny temat: uroczystości żałobne w Warszawie poprzedniego dnia i nocy,…
Zmysły
Grzbiet w zagrożeniu
Marcin Wicha
Z książkami najczęściej obcuję, patrząc na ich grzbiety. Obawiam się, że e-booki pozbawią mnie tej przyjemności.
Dodatki w numerze TP 17/2010
Książki w Tygodniku 3 (17/2010)
Cień biografa
Michał Paweł Markowski
Biografia jest gatunkiem moralnym, nie dlatego, że przestrzega moralnych reguł, lecz dlatego, że pozwala nam lepiej zrozumieć innych ludzi. A przez to samych…
Wszystkie zdrady biografa
Janet Malcolm
Janet Malcolm: Osoby, którym robi się portret, zazwyczaj nie są zadowolone z fotografii. Tak samo czują się ludzie, o których opowiadamy - w najlepszym wypadku…
Palec biografa
Jerzy Jarniewicz
Czy można napisać dziś biografię bez głębokiego poczucia, że ukaże ona zaledwie jeden z możliwych profili jej bohatera, a być może pokaże tylko samą siebie,…
Gdyby Soupault mieszkał w Krakowie...
Agnieszka Taborska
Nie sądzę, by często wypuszczał się poza Planty. Jako rasowy surrealista, szukałby cudowności w dobrze sobie znanych dzielnicach.
Zziębłam bardzo, zziębłam aż do kości
Anna Marchewka
Izabela Filipiak, autorka "Absolutnej amnezji", powieści przełomowej dla ostatniego dwudziestolecia literatury polskiej, w monografii "Obszary…
Człowiek zmienia skórę
Anna Marchewka
Bruno Jasieński miał życie tak pełne zaskakujących zmian, w takim pędzie mijające, że biografowi trudno za nim nadążyć. Jedną z największych zagadek jest…
Praca rozkoszy
Jakub Momro
Ekstaza potwierdza wyjątkowość każdego istnienia, wystawiając egzystencję na doznania, których nie tylko nie można przewidzieć, ale w ogóle pomyśleć. A jednak…
Paski, kropki i poszykiwanie ładu
Anna Arno
Proces widzenia - tłumaczy autor - zawsze ma charakter wybiórczy. "Zmysł porządku" opiera się na napięciu między przewidywaniem powtarzalnych…
Danse macabre
Robert Winnicki
Bratobójcza wojna bałkańska - tłumaczy autor - wpisywała się w logikę dziejów. To raczej powojenna Jugosławia pod rządami Tity, gdzie stłumiono narodowościowe…
Zachwyty „zwykłego czytelnika”
Grzegorz Wysocki
"Esej poufały" zachowuje równowagę między rozważaniami emocjonalnymi a intelektualnymi, między beztroską zabawą, czułym wyznaniem a wykładem…
Matematyka oswojona
Stanisław Bajtlik
W Polsce matematyka służy do straszenia dzieci i dorosłych. Dwója z matematyki oznacza automatycznie pasowanie na "humanistę". W "Syzyfowych…
Niezłomni i teczki
Ks. Adam Boniecki
Współpraca historyków IPN i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II przynosi owoce. Trzeci tom serii "Niezłomni" w całości poświęcony jest klerykowi,…
Liliputy rosną
Joanna Olech
Widziałam niewidzialną rękę rynku! Odciski jej fantomowych paluchów wytropiłam w księgarniach dla dzieci. Ale po kolei.
Archiwa pozostawiane synom
Inga Iwasiów
Napisanie o matce lub ojcu oddaje piszącym dostęp do własnego życia. Zwłaszcza gdy uderzają mocno i bez pardonu.
Ludzie to przesada
Piotr Śliwiński
Bywał kapłanem, wieszczem, prawie bogiem, pracownikiem słowa, rzemieślnikiem, człowiekiem pierwotnym, szalonym, przeklętym, wykrzyknikiem ulicy, instrumentem…