Reklama

O śmierci bez przesady

O śmierci bez przesady

19.04.2010
Czyta się kilka minut
Julian Barnes: NIE MA SIĘ CZEGO BAĆ - pożyczyłem tytuł wiersza Wisławy Szymborskiej, ale nasunął mi się on automatycznie, gdy czytałem tę książkę. Zwłaszcza że czytałem ją w sytuacji szczególnej, gdy zbiorowe emocje żałobne podsycane skutecznie przez media sięgały zenitu.
L

Lektura Barnesa pomogła przetrwać te dni, dając swobodny oddech i poczucie dystansu - jak kiedyś, w 1986 roku, pamiętny tom "Ludzie na moście".

Julian Barnes, rocznik 1946, jeden z pokolenia świetnych prozaików brytyjskich, do którego należą Martin Amis, Ian McEwan, Salman Rushdie i Kazuo Ishiguro, zdobył sławę trzecią (jeśli nie liczyć kryminałów publikowanych pod pseudonimem) swoją książką - "Papugą Flauberta", wydaną u nas w roku 1992, sześć lat po oryginale. Później przetłumaczono na polski kolejne, między innymi "Historię świata w dziesięciu i pół rozdziałach", "Jeżozwierza", "Pomówmy szczerze", a ostatnio "Arthura i George’a". "Nie ma się czego bać" to jego rzecz najnowsza, ogłoszona dwa lata temu.

Czym właściwie jest ta proza? Esejem o śmierci? Traktatem o (nie)istnieniu Boga? Historią rodzinną? Autobiografią? Dziennikiem lektur?...

4240

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]