Reklama

Lud zdecydował

Lud zdecydował

19.04.2010
Czyta się kilka minut
Jan Rokita: Wystawiona trumna zawsze pełniła w Polsce istotną rolę. Jak ktoś chce to podważyć, musi rozprawić się z Mickiewiczem, powstaniem styczniowym, konfederacją barską i księdzem Markiem. Także z Solidarnością. Czyli z Polską. Życzę powodzenia. Rozmawiali Piotr Mucharski i Michał Olszewski
P

Piotr Mucharski, Michał Olszewski: Mieliśmy w ostatnich latach sporo pogrzebów, które można nazwać politycznymi. Pogrzeb Geremka był polityczny, Miłosza - okazało się - też, pogrzeby Jana Pawła II i Marka Edelmana również miały ten aspekt. I w każdym z tych przypadków pojawiały się wezwania, by nie upolityczniać tych zdarzeń. Dlaczego w chwili żałoby tak bardzo boimy się kontekstu politycznego?

Jan Rokita: Są dwa powody. Pierwszy - to współczesna degradacja polityczności. Nawet ludzie, którzy poświęcają swoje życie sprawie publicznej, zaakceptowali język, w którym "polityczny" znaczy po prostu nikczemny, a "apolityczny" - szlachetny. To oczywisty nonsens, który jednak stał się formą poprawności i świadczy o skali upadku obecnej polityki.

Ale w Polsce rzecz jest jeszcze głębsza - i tu jest powód drugi. Polska kocha przecież samą siebie najbardziej,...

19157

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]