Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Żałoba nadużyta

Żałoba nadużyta

19.04.2010
Czyta się kilka minut
W tekstach pełnych wrogości i pogardy trwa atak na tych, którzy krytykowali prezydenturę Lecha Kaczyńskiego. Powstaje tabu, blokujące merytoryczną dyskusję nad wizją państwa. Jednocześnie dramat i tajemnica śmierci zostają sprowadzone do efektu społecznego.
W

Wiele się przez ostatni tydzień wydarzyło. W rozmowie z "TP" z poprzedniego numeru mówiłem o swoim "umiarkowanym pesymizmie". Dziś nie użyłbym przymiotnika "umiarkowany". Chociaż - jak to chętnie i na okrągło podkreślają media - "cały świat cierpi wraz z nami", kolejne kraje ogłaszają żałoby narodowe, a las płonących żałobnych świec dobitnie wskazuje, że jesteśmy szlachetni i niezwykli w żałobie.

Niepokój budzi rozpalona społeczna wyobraźnia wokół przyczyn katastrofy. Im napięcie dookoła pytań o przyczynę będzie większe, tym mniejsza jest szansa, że do naszych umysłów dotrze wersja prawdziwa. Jak na razie, domysły przypominają interpretację plam z testu Rorschacha: to widzimy, co nam podpowiadają uprzedzenia i emocje. Jedni są pewni, że to spisek Rosjan i PO, inni, że za wszystko odpowiadają pasażerowie, którzy wymusili na nieasertywnym pilocie decyzję o ...

4533

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]