Reklama

Poszerzanie wszechświata

Poszerzanie wszechświata

19.04.2010
Czyta się kilka minut
Ks. Michał Heller
N

Nauka może oczyścić religię z błędów i przesądów, religia może oczyścić naukę z idolatrii i fałszywych absolutów. Każda z nich może wprowadzić drugą w szerszy świat, świat, w którym obie mogą się rozwijać". Te słowa pochodzą z listu Jana Pawła II do ówczesnego dyrektora Obserwatorium Watykańskiego o. George’a Coyne’a z okazji 300-lecia opublikowania "Principiów" Newtona, symbolicznego początku nauki nowożytnej. To dokument unikalny, ponieważ jak żadna inna wypowiedź przyczynił się do zasypywania przepaści między nauką a wiarą. Jest tajemnicą poliszynela, że na kształt papieskiego listu znaczący wpływ miał ks. Michał Heller.

Zresztą zacytowane słowa zwięźle przedstawiają to, w co Ksiądz Profesor od wielu lat wierzy i czego prawdziwości swoją naukową i popularyzatorską aktywnością ciągle na nowo dowodzi. Aktywność ta przyniosła w ciągu dotychczasowych 74 lat...

3208

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]