Reklama

Nigdy mnie Polska nie rozczarowała

Nigdy mnie Polska nie rozczarowała

19.04.2010
Czyta się kilka minut
Ksenia Starosielska, tłumaczka polskiej literatury: W czasach ZSRR Polska była dla rosyjskiej inteligencji punktem odniesienia, znajomość polskiego pozwalała na kontakt ze światem. Potem Rosjanie zachłysnęli się Zachodem i o Polsce zapomnieli. Wierzę, że teraz może się to zmienić. Rozmawiali Małgorzata Nocuń i Andrzej Brzeziecki
M

Małgorzata Nocuń, Andrzej Brzeziecki: Katastrofa w Smoleńsku zbliżyła nasze narody w żałobie. Czy to zbliżenie ma szanse być trwałe?

Ksenia Starosielska: Oby tak było. W historii naszych relacji współczesnych, ale także historycznie, było tyle nieprzewidzianych zmian, że niełatwo coś przepowiedzieć, nie zajmując się zawodowo polityką. Chciałoby się jednak wierzyć w zmianę.

Dlaczego trzeba było aż takiego nieszczęścia, byśmy na siebie inaczej popatrzyli?

Wydaje mi się, że pewne symptomy poprawy naszych stosunków były zauważalne jeszcze przed tą straszną tragedią. Ale to, co się stało, obudziło w nas wszystkich naturalne ludzkie uczucia, i w cień odeszły uprzedzenia i spory.

Polska do niedawna nie była dobrze przedstawiana w rosyjskich mediach. Czy to...

12302

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]