Reklama

Szok w bok

Szok w bok

19.04.2010
Czyta się kilka minut
W "Doktrynie szoku" Naomi Klein i Michael Winterbottom prezentują ciemną stronę kapitalizmu, którą ekonomiści i politycy traktują jako konieczną cenę rozwoju wolnego rynku. Cena to zbyt wysoka i z całą pewnością niekonieczna.
Kadr z filmu "Doktryna szoku" / materiały dystrybutora
S

Slavoj Žižek powiedział, że z łatwością potrafimy sobie wyobrazić globalną albo lokalną katastrofę, natomiast z trudem ogarniamy wyobraźnią kres kapitalizmu i zmianę funkcjonowania międzynarodowej gospodarki. Nie jest to jednak efekt doskonałego działania systemu kapitalistycznego (kryzys, który przetoczył się przez państwa zachodnie, przetrzebił zastępy bezkrytycznych obrońców kapitalizmu), lecz konsekwencja braku politycznej wyobraźni. Francuski socjolog Alain Bihr upatruje źródeł tej szczególnej niemocy w neoliberalnym języku, który niemal całkowicie zdominował sferę społecznej komunikacji. Nie chodzi tylko o polityków i ekonomistów, opisujących za jego pomocą przemiany gospodarcze współczesnego świata, lecz także o media, dla których kapitalistyczny wokabularz stał się naturalnym składnikiem języka potocznego.

Są też inne powody - wypracowanie...

6984

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]