Reklama

Doświadczenie płci

Doświadczenie płci

19.04.2010
Czyta się kilka minut
Wystawa "Płeć? Sprawdzam!" to pierwszy w Polsce tak obszerny przegląd sztuki z obszarów Europy postkomunistycznej. Łącznie zebrano na niej prace ponad 200 artystów z 24 krajów.
Z

Z czterech setek dzieł zgromadzonych w Zachęcie - obrazów, rzeźb, rysunków, fotografii, prac wideo i instalacji - udało się stworzyć wielowątkową opowieść o twórczości powstającej w czasach demoludów oraz tworzonej już po przemianach 1989 r.

Wystawa - pokazywana wcześniej w wiedeńskim Museum Moderner Kunst - może świadczyć o rosnącym zainteresowaniu twórczością z dawnego bloku wschodniego - nie tylko współczesną, ale właśnie historyczną. Szczególnie interesująca w Zachęcie jest właśnie ta część ekspozycji. Znalazły się na niej prace pochodzące zarówno z oficjalnego, jak i niezależnego obiegu. Wystawa próbuje się przyjrzeć temu, jak płeć i wyobrażenia o rolach społecznych były obrazowane w sztuce na obszarze bloku wschodniego oraz w jaki sposób odbijała się w niej ideologia socjalistycznego państwa. W deklaratywnej warstwie podkreślano wówczas równość kobiet i...

6747

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]