Reklama

Wybitni nierozumiani

Wybitni nierozumiani

19.04.2010
Czyta się kilka minut
Rola postaci ze sceny dziejowej - tych wywołujących emocje i owianych czarną lub białą legendą - jest kluczowa dla postrzegania dziejów. Dwoistość ich wizerunku często nosi cechy antycznych tragedii, gdzie losy określiło fatum. To ich sylwetki tworzą mity.
W

Warto zastanowić się nie tyle nad rolą takich osób w historii, co byłoby banalne, ile nad wpływem okoliczności na to, co rzeczywiście mogły osiągnąć - ograniczone ciasnymi "warunkami zadanymi", co powodowało, że wielekroć, widząc te ograniczenia, posuwały się do swoistego radykalizmu w działaniu, uzyskując miano chorobliwie ambitnych, szaleńców, despotów, a nawet zdrajców. Nieraz toczyli oni swe zmagania samotnie, bo w ich działaniach upatrywano oznak sprzeniewierzania się głównemu nurtowi opinii.

Nie wchodząc w dyskusję ex post na temat miejsca pochówku prezydenta Lecha Kaczyńskiego, stwierdźmy fakt: na naszych oczach dokonuje się rewaluacja jego postaci. W ciągu kilkudziesięciu godzin, które upłynęły od katastrofy pod Smoleńskiem, hołd oddawany w różnych formach i miejscach przez setki tysięcy ludzi sprawił, że nawet jego zagorzali adwersarze zastanawiali...

20395

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]