Reklama

Acharej-Kedoszim

Acharej-Kedoszim

19.04.2010
Czyta się kilka minut
Tomaszowi Mercie
B

Bardzo znana jest opowieść o rabinie Hillelu, mędrcu z czasów króla Heroda i twórcy jednej ze szkół talmudycznych. Pewnego razu przyszedł do niego rzymski oficer i powiedział: przyjmę judaizm pod warunkiem, że nauczysz mnie całej Tory, gdy ja stać będę na jednej nodze. Hillel nie zawahał się ani przez moment i odrzekł, cytując słowa z parszy Kedoszim (świętości): "będziesz miłował bliźniego jak siebie samego" (19, 18), i dodał: "oto cała Tora, reszta jest komentarzem. Idź i ucz się".

W starożytnym midraszu przytoczona jest rozmowa nauczycieli. "Ben Azzai rzekł: To jest księga potomków Adama i ona jest wielką zasadą Tory. Rabin Akiwa powiedział, większą zasadą jest »kochaj swojego bliźniego jak siebie samego«. I dlatego nie wolno ci powiedzieć: Jeśli ja zostałem zawstydzony, niech i mój bliźni się zawstydzi". Rabin Tanhuma powiedział: jeśli tak uczynisz, wiedz...

4674

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]