Reklama

Acharej-Kedoszim

19.04.2010
Czyta się kilka minut
Tomaszowi Mercie
B

Bardzo znana jest opowieść o rabinie Hillelu, mędrcu z czasów króla Heroda i twórcy jednej ze szkół talmudycznych. Pewnego razu przyszedł do niego rzymski oficer i powiedział: przyjmę judaizm pod warunkiem, że nauczysz mnie całej Tory, gdy ja stać będę na jednej nodze. Hillel nie zawahał się ani przez moment i odrzekł, cytując słowa z parszy Kedoszim (świętości): "będziesz miłował bliźniego jak siebie samego" (19, 18), i dodał: "oto cała Tora, reszta jest komentarzem. Idź i ucz się".

W starożytnym midraszu przytoczona jest rozmowa nauczycieli. "Ben Azzai rzekł: To jest księga potomków Adama i ona jest wielką zasadą Tory. Rabin Akiwa powiedział, większą zasadą jest »kochaj swojego bliźniego jak siebie samego«. I dlatego nie wolno ci powiedzieć: Jeśli ja zostałem zawstydzony, niech i mój bliźni się zawstydzi". Rabin Tanhuma powiedział: jeśli tak uczynisz, wiedz...

4674

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]