Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Drzemać też trzeba umieć

Drzemać też trzeba umieć

19.04.2010
Czyta się kilka minut
Miarą kunsztu aktorstwa Bridgesa są role w filmach, które właśnie wchodzą na polskie ekrany. Za rolę w "Szalonym Sercu" Bridges otrzymał Oscara.
Jeff Bridges w swoim domu, 1999 r. / fot. Adam Knott / Corbis
S

Są aktorzy, którzy biorą się z rzeczywistością za bary i uprawiają na ekranie spektakularne zapasy z materią: zarówno własnego ciała, jak i świata wokół. Marlon Brando, Dustin Hoffman, Robert De Niro - wszyscy pracują na aplauz, wytężając aktorskie mięśnie i doskonaląc sztukę reakcji na bodźce. Są też tacy, których siła opiera się na całkowitym wyłączeniu z rzeczywistości i upartej rezygnacji z reagowania - w tym króluje Bill Murray. Ale jest i trzecia kategoria aktorów: tych niemal obojętnych na rzeczywistość wokół. Ci są jak migotliwe cienie, zawsze fascynujące i tańczące gdzieś na granicy ucieleśnienia. Gdy już nas uwiodą i pozwolą uwierzyć we własną inercję, nagle wykonują wyraźny gest - i jawi się on niby fajerwerk emocji. Patronem tej grupy w kinie amerykańskim pozostaje Jeff Bridges.

***

To nie przypadek, że najbardziej emblematyczną...

7251

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]