Reklama

Drzemać też trzeba umieć

Drzemać też trzeba umieć

19.04.2010
Czyta się kilka minut
Miarą kunsztu aktorstwa Bridgesa są role w filmach, które właśnie wchodzą na polskie ekrany. Za rolę w "Szalonym Sercu" Bridges otrzymał Oscara.
Jeff Bridges w swoim domu, 1999 r. / fot. Adam Knott / Corbis
S

Są aktorzy, którzy biorą się z rzeczywistością za bary i uprawiają na ekranie spektakularne zapasy z materią: zarówno własnego ciała, jak i świata wokół. Marlon Brando, Dustin Hoffman, Robert De Niro - wszyscy pracują na aplauz, wytężając aktorskie mięśnie i doskonaląc sztukę reakcji na bodźce. Są też tacy, których siła opiera się na całkowitym wyłączeniu z rzeczywistości i upartej rezygnacji z reagowania - w tym króluje Bill Murray. Ale jest i trzecia kategoria aktorów: tych niemal obojętnych na rzeczywistość wokół. Ci są jak migotliwe cienie, zawsze fascynujące i tańczące gdzieś na granicy ucieleśnienia. Gdy już nas uwiodą i pozwolą uwierzyć we własną inercję, nagle wykonują wyraźny gest - i jawi się on niby fajerwerk emocji. Patronem tej grupy w kinie amerykańskim pozostaje Jeff Bridges.

***

To nie przypadek, że najbardziej emblematyczną...

7251

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]