Reklama

Coraz dalej

Coraz dalej

19.04.2010
Czyta się kilka minut
Każdy z nas został niby ten sam, lecz zmieniło się nasze bycie razem. Tydzień temu obudziliśmy się z siebie samych. Wystarczyło kilka dni, by zakłócić ten stan.
P

Piotr Matywiecki w swoim ostatnim tomie "Powietrze i czerń" dał nam taki wiersz: "z nieba / wycięto fotografie świętych / i ustawiono na Placu/ do kanonizacji / a ja chciałbym widzieć / samo niebo / a nie jego gazetę". W pierwszych odczuciach po tragicznej katastrofie pytaliśmy "co dalej?", obejmując tym pytaniem wszystkich. W istocie pytaliśmy więc "co dalej z nami?", tworząc bezwiednie wspólnotę opartą o dwa doznania: trwogi i braku odpowiedzi. Nie chodziło tu o pospolity strach przed czymś lub kimś konkretnym, lecz o wewnętrzne "trzęsienie duszy", z którego to niepokoju rodzi się chęć zrozumienia i wzajemnej pomocy.

Połączyło nas pytanie, gdyż uświadomiliśmy sobie, że wszystko, co zasadnicze, rozgrywa się w pytaniu właśnie, że to tam dojrzewa nasze człowieczeństwo, tam nie jesteśmy arogancko samowystarczalni, bowiem pytanie, w przeciwieństwie do odpowiedzi, jest otwartą,...

8194

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]