Reklama

Co od lekarza zależy

Co od lekarza zależy

19.04.2010
Czyta się kilka minut
Niepowodzenia w leczeniu zawsze budziły i będą budzić emocje. Od dawna też są przypisywane błędom postępowania lekarskiego. Także lekarzy zwykło się obwiniać za błędy wynikające ze złej organizacji pracy, złego stanu sprzętu i innych czynników.
N

Nie zamierzamy stawiać tezy, że my - lekarze - jesteśmy bez winy i że błędów nigdy nie popełniamy. Jednak nie ma zgody na przypisywanie winy lekarzom za każdy przypadek niepowodzenia w leczeniu. Nie każdą chorobę i nie każdego chorego można wyleczyć, a ludzie nie są nieśmiertelni.

Niestety, zdarzają się publicyści, którzy zbierając w jednym tekście pewną liczbę zdarzeń zawinionych bądź niezawinionych przez lekarzy, pozostawiają czytelników w przekonaniu, że lekarze w Polsce są niedouczeni, pełni złej woli, a do tego nietykalni i bezkarni. Tak powstają publikacje napisane dla udowodnienia z góry założonej i najczęściej postawionej już w tytule tezy. Wartość i wiarygodność źródeł, orientacja w temacie, prawdziwość przedstawionych zdarzeń i ocen, zgodność ze stanem faktycznym, czyli po prostu prawda, to, jak się wydaje, sprawy dla autora drugorzędne. Nikogo nie...

9379

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]