Reklama

Trzy fragmenty o przebaczeniu

Trzy fragmenty o przebaczeniu

19.04.2010
Czyta się kilka minut
Amerykański psycholog Everett L. Worthington na początku lat 80. zaczął prowadzić badania nad przebaczeniem.
Z

Zajmował się terapią rodzin, publikował artykuły i książki, w których starał się opisać wewnętrzne procesy prowadzące do wyrzeczenia się zemsty i pojednania z krzywdzicielami. W 1996 r. stanął przed najtrudniejszym wyzwaniem: młody człowiek włamał się do domu jego matki i ją zamordował. "Wybaczyłem mu", mówi psycholog w wywiadzie publikowanym przez "Charaktery" (nr 4/2010). A dlaczego? Worthington podaje cztery powody. Wśród nich i taki: "Mama od dziecka uczyła nas, by nie chować urazy i nie szukać zemsty. To był zaszczyt wypełnić jej nauki".

"Przebaczyłem zabójcy mojej matki", mówi dalej uczony, "ale to nie znaczy, że powinien być zwolniony z odpowiedzialności karnej za swój czyn. Przebaczenie nie jest usprawiedliwieniem czynu oprawcy. Jeśli rozumowałbym w taki sposób, to nie musiałbym wybaczać". Dodaje też: krzywdziciel nie może "moralnie tak po prostu...

2625

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]