Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Żywoty równoległe

Żywoty równoległe

19.04.2010
Czyta się kilka minut
Roth przedstawia wiele wersji wydarzeń, których nie sposób ze sobą uzgodnić. Oddaje złożoność życia, które jest zarazem przypadkowe i niezmienne, nieuchwytne i zrozumiałe, dziwaczne i przewidywalne.
P

Philip Roth pełni funkcję dyżurnego skandalisty, łamiącego zasady politycznej poprawności i balansującego na granicy pornografii. Nieraz można usłyszeć, że jest pisarzem "z obsesją", że od ponad pół wieku wciąż pisze jedną książkę: historię współczesnego Żyda, zmagającego się z opresją tradycji i religii. "Przeciwżycie", które właśnie ukazało się w Polsce, z pozoru wygląda jak powtórka z rozrywki: oto kolejna powieść o problemach z erekcją i kłopotach z żydowską tożsamością. Znajdziemy w niej też inne, charakterystyczne dla Rotha, tropy: autorefleksyjność, żonglowanie konwencjami narracyjnymi, grę tropami autobiograficznymi. Ale Roth nie popełnił autoplagiatu. Swoją bolesną i obrazoburczą powieścią po raz kolejny utrafił w nerw współczesności.

***

"Przeciwżycie" to historia (historie?) dwóch braci. Ich żywoty równoległe tworzą zadziwiający...

8550

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]