Reklama

Żywoty równoległe

Żywoty równoległe

19.04.2010
Czyta się kilka minut
Roth przedstawia wiele wersji wydarzeń, których nie sposób ze sobą uzgodnić. Oddaje złożoność życia, które jest zarazem przypadkowe i niezmienne, nieuchwytne i zrozumiałe, dziwaczne i przewidywalne.
P

Philip Roth pełni funkcję dyżurnego skandalisty, łamiącego zasady politycznej poprawności i balansującego na granicy pornografii. Nieraz można usłyszeć, że jest pisarzem "z obsesją", że od ponad pół wieku wciąż pisze jedną książkę: historię współczesnego Żyda, zmagającego się z opresją tradycji i religii. "Przeciwżycie", które właśnie ukazało się w Polsce, z pozoru wygląda jak powtórka z rozrywki: oto kolejna powieść o problemach z erekcją i kłopotach z żydowską tożsamością. Znajdziemy w niej też inne, charakterystyczne dla Rotha, tropy: autorefleksyjność, żonglowanie konwencjami narracyjnymi, grę tropami autobiograficznymi. Ale Roth nie popełnił autoplagiatu. Swoją bolesną i obrazoburczą powieścią po raz kolejny utrafił w nerw współczesności.

***

"Przeciwżycie" to historia (historie?) dwóch braci. Ich żywoty równoległe tworzą zadziwiający...

8550

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]