Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 04/2010
Data wydania:
24.01.2010
Numer wydania:
04
Rok wydania:
2010
Edytorial
Współczucie
Ks. Adam Boniecki
Współczucie jest uczuciem szlachetnym, bezinteresownym i chrześcijańskim. Jednak jego potężna energia ma limity.
Komentarze
Minister chce nam obciąć nogę
Ryszard Holzer
Minister pracy Jolanta Fedak proponuje, by pracujących Polaków bardziej obciążyć bieżącymi kosztami utrzymania systemu emerytalnego. Mniej składek trafiałoby…
Praca dla SB – pracą dla Polski?
Roman Graczyk
Brak decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy obniżającej emerytury byłym funkcjonariuszom UB i SB odracza tylko problem, który kiedyś trzeba będzie…
Ukraina: wszystko przed nami
Andrzej Brzeziecki
Nikogo (ani na Ukrainie, ani w Rosji, ani w UE) głowa nie boli na myśl, że Janukowycz może być prezydentem. Sukcesem Unii Europejskiej, a więc i Polski jest to…
Kraj
Dług
Elżbieta Isakiewicz
Nawet dwie, trzy osoby tygodniowo mogą tracić życie w związku z niespłaconymi długami. Między obywatelem zalegającym z kredytem a instancją powołaną do jego…
Pożyczka, czyli wyższa doskonałość
Ks. Andrzej Draguła
Banki mogą umieścić nad okienkiem "Kredyty" cytat z Jezusa: "Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie…
Apolityczny wytrych
Jarosław Flis
Gdy samorządowiec deklaruje "apolityczność" czy "bezpartyjność", powinniśmy wzmóc czujność. To może być dowód nie szlachetności, lecz…
Miasto bez sternika
Joanna Podolska
Czy awantura wokół budowy Camerimage Łódź Center to przykład "łodziobójstwa", czy troska o budżet miasta? A może skuteczny sposób na odwołanie…
Kiedy kolejna upadłość?
Michał Olszewski
Od 2000 roku urzędnicy ministerialni pracują nad ustawą, która chroniłaby interesy klientów firm deweloperskich. Pracują bezskutecznie.
Stacja Daleki Wschód
Przemysław Wilczyński
Nieśmiałe zmiany na polskiej kolei szerokim łukiem ominęły dworce. Ich budynki pozostaną symbolem zastoju, póki gospodarzem będzie PKP.
Wiara
Dzisiaj spełniły się słowa
O. Wacław Oszajca SJ
3. niedziela zwykła
Bo
Paweł Śpiewak
Księga Wyjścia 10, 1 - 13, 16
„Przepraszam” dla dinozaurów
Abp Józef Życiński
[Ojciec] wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: "Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i…
Prywatność kardynała
Józef Majewski
"To miejsce to cud" - powiedział po wizycie w Medziugorju kard. Christoph Schönborn, arcybiskup Wiednia. "W tego rodzaju przypadkach może…
Znaczenie milczenia
Joanna Bątkiewicz-Brożek / KAI
Benedykt XVI odwiedził rzymską synagogę. Kiedy trwa gorąca dyskusja wokół postawy Piusa XII wobec Holokaustu, Papież spotyka się z żydowskimi przywódcami.
Śladami patriarchy
Maciej Müller
,
KAI
Kard. Stanisław Dziwisz podczas Dnia Judaizmu mówił o posłuszeństwie Abrahama, dzięki któremu rozpoczęła się wspólna historia. "Dlatego chrześcijanie i…
Problemy z natchnieniem
Ks. Artur Malina
Okładka pasuje do kryminału. Tytuł wskazuje charakter przestępstwa. Podtytuł zapowiada zdemaskowanie sprawców oraz ujawnienie ich motywów. "Jeden z…
Siła słabości
Tomasz Ponikło
Kard. Carlo Maria Martini, emerytowany arcybiskup Mediolanu, to jeden z lepiej rozpoznawanych hierarchów Kościoła. Ma powody i zasługi, by ogłaszać, jak…
12-18 I
STOLICA APOSTOLSKA
Biskupi i polszczyzna
Ks. Adam Boniecki
Troska polskich biskupów prowokuje myśl niezborną, acz zaczerpniętą z Ewangelii: lekarzu, ulecz siebie samego. Trudno bowiem nie umieścić, gdzieś między…
Świat
Katastrofa po katastrofie
Maciej Wiśniewski
Siły natury nie mogły wybrać miejsca bardziej wystawionego na cierpienie. Nieszczęścia spadające na Haiti są jednak nie tylko dziełem przyrody, lecz także…
Stereotyp wyspy przeklętej
Peter Hallward
Prof. Peter Hallward: Jeśli USA mogą zapewnić pomoc logistyczną i materialną, powinny to uczynić. Ale warto pamiętać, że Stany zawsze grały przeciw demokracji…
Kwadratura pomocy
Brian Concannon Jr
Brian Concannon Jr., dyrektor Institute for Justice and Democracy in Haiti: Po części to Zachód jest winien zapaści cywilizacyjnej takich miejsc. Źle rozumiana…
Prawdy Szarego Wilka
Teresa Stylińska
Mehmet Ali Agca trafił do więzienia jako terrorysta i morderca. Opuścił je w miniony poniedziałek jak gwiazda - przynajmniej medialna. O wywiady z nim…
Milion Angeliny Jolie
Magdalena Rittenhouse
Spośród wszystkich narodów świata, dramat Haitańczyków najbardziej zmobilizował Amerykanów: instytucje państwa, celebrytów i zwykłych obywateli.
Nauka
Na równe nogi
Grzegorz Niedźwiedzki
Grzegorz Niedźwiedzki, paleobiolog, odkrywca śladów z Gór Świętokrzyskich: Nasi praprzodkowie byli drapieżnymi, niebezpiecznymi stworami podobnymi do…
Kultura
In vino fabula
Marek Bieńczyk
Klasyczny podział narodów na pijące wino i pijące wódkę opiera się na przeświadczeniu, że te pierwsze mają w sobie taneczną lekkość, te drugie zaś - cały…
Pochwała wątpienia
Lektor
Czesław Miłosz: LEGENDY NOWOCZESNOŚCI
Czytanie prowincjonalne
Inga Iwasiów
Sytuacja literatury nie zmieni się przez uleganie presji sprzedaży i zaspokajanie potrzeb najmniej wymagających odbiorców.
Wieniec dla nieznanego czytelnika
Piotr Wojciechowski
Literaturze polskiej nic nie grozi, literatura sama się ocali. Nawet jeśli część pisarzy będzie głodować, część zamieni się w producentów rozrywki, część w…
Umęczony w uniesieniu
Piotr Śliwiński
Poeta pisze od lat ten sam wiersz, coraz bardziej ten sam, o samotności człowieka uwięzionego w cudzym spojrzeniu.
Ta strona
Grzegorz Jankowicz
W swojej debiutanckiej powieści Paziński daje kapitalny obraz żydowskiej społeczności, która próbuje uporać się z bolesną przeszłością.
12-18 I
Złote Globy
„Czekamy, czekamy”
Marcin Kościelniak
Michał Zadara rozmontowuje wielką historię, zwracając uwagę na to, co intymne.
23-29 I
Chleb, ropa i korupcja
Szaleństwo i metoda
Joanna Wajs
,
Adam Pluszka
Parnassus: Kino Gilliama jest ziszczeniem dziecięcych snów o lataniu, zwycięstwem wyobraźni nad przewidywalną materią.
Felietony
Paździerz i prowizorka
Jan Klata
Zima - i wszystko jasne. Ścisnęło mrozem, wzięło i zasypało. Czarno na białym widać, że klimat jest przeciw nam, ale na szczęście władze dają radę i stają na…
Strach przed sztuką
Wojciech Bonowicz
Nie miałem do tej pory okazji skomentować tych danych, nadrabiam więc zaległości. Z początkiem grudnia Fundacja ELIOS 2010, która zajmuje się przygotowaniem…
Mówić prozą
Józefa Hennelowa
W powieści A.J. Cronina "Cytadela", opowiadającej o perypetiach brytyjskiego lecznictwa w zeszłym stuleciu, młody prowincjusz starający się o awans…
Igraszki prezesa
Marian Stala
1 Skończyły się podsumowania poprzedniego roku, kampania wyborcza tuż, tuż. Aby ją godnie rozpocząć, Jarosław Kaczyński przedstawił na specjalnej konferencji…
Dodatki w numerze TP 04/2010
Dzielnica wzajemnego szacunku (4/2010)
Dzielnica wzajemnego szacunku
Dariusz Jaworski
Cztery ulice, cztery świątynie, cztery kultury, cztery wyznania… Wrocław ma dzielnicę otwartą na cztery strony świata.
Przestrzeń z charakterem
Mariola Apanel
,
Tomasz Ossowicz
Tomasz Ossowicz: Najlepszą metodą rewitalizacji jest delikatne, ale konsekwentne moderowanie naturalnych zjawisk społecznych. Tylko żeby tak robić, trzeba…
Sąsiedzi
Jerzy Kichler
Jerzy Kichler: Wrocław jest miastem tak otwartym jak Bruksela czy Nowy Jork. Dlatego właśnie tutaj zrodził się fenomen Dzielnicy Czterech Wyznań.
Podróż w przeszłość, czyli życie w świetle czterech świątyń
Beata Maciejewska
Synagoga sąsiaduje z kościołem katolickim, a z prawosławnej cerkwi idzie się do ewangelickiej świątyni tylko pięć minut. Ale spacer przez przeszłość trwa tu…
Tolerancja to za mało
Dorota Hartwich
Dialog międzywyznaniowy to nie jedyny cel, który wyznaczyli sobie inicjatorzy współpracy w ramach Dzielnicy Czterech Wyznań. Ważne jest też porozumienie…
Słońce w synagodze
Dorota Hartwich
Czuję, że we Wrocławiu jest dobry duch. Wiem, że nie jestem tu sama - mówi Bente Kahan. - Ludzie pamiętają, że albo ich rodzice, albo dziadkowie żyli w świecie…
Pamięć Auschwitz (4/2010)
Czy Bóg umarł w Auschwitz?
Ks. Adam Boniecki
Dla żydowskiej teologii Holokaust stał się wydarzeniem przełomowym. Dla chrześcijan podobnie: doświadczenie hitlerowskich obozów zagłady stało się brutalną…
Pamięć bez świadków
Andrzej Cechnicki
Andrzej Cechnicki: Zadanie jest postawione jasno: nie możemy przestać pamiętać. Ale jaką treścią wypełnić przekaz o czasie niewyobrażalnego zła? Jak sprawić,…
Tam, gdzie człowiek sięgnął dna
Piotr Cywiński
Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum i Miejsca Pamięci KL Auschwitz-Birkenau: Auschwitz bywał nazywany piekłem na ziemi, fabryką śmierci, anus mundi. W roku 2009…
Auschwitz w oczach respondentów
Marek Kucia
Najnowsze badania pokazują, że w porównaniu do lat poprzednich znajomość istotnych faktów z historii Auschwitz wzrosła.
Granica z drutu kolczastego
Bogdan Zdrojewski
Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego: Data 27 stycznia wyznacza początek drogi, którą przeszło to miejsce od fabryki śmierci do…
Walka z czasem
Michał Olszewski
Podczas obchodów kolejnych rocznic wyzwolenia obozu KL Auschwitz-Birkenau widać coraz mocniej narastający problem: jest nim walka z czasem, która toczy się na…
List w butelce
MOl
Umiejętności muzealnych konserwatorów dobrze ilustruje historia ubiegłorocznego znaleziska. W kwietniu 2009 r. w jednej ze ścian budynku Państwowej Wyższej…
Odcisk stópki
Jolanta Banaś
Jolanta Banaś z muzeum Auschwitz-Birkenau: Do naszej pracowni trafiają absolwenci kierunków artystycznych, przygotowywani do tego, by odnawiać dzieła sztuki. A…
Musimy dbać o Auschwitz
Michael H. Gerdts
Michael H. Gerdts: Brakuje nam słów, by opisać cierpienie ludzi w tym miejscu.
Witold i Róża
Patrycja Bukalska
Polski oficer i żydowska dziewczyna: dzieliło ich wszystko. Prócz tego, że oboje podjęli walkę na froncie bodaj najtrudniejszym: na terenie obozu zagłady. 27…
Rysa na opowieści
Wojciech Bonowicz
Wyzwolenie jest wprawdzie końcem koszmaru, ale od niego nie uwalnia. "Nie zdarzy się nam już nigdy nic tak dobrego i czystego, co byłoby w stanie zatrzeć…
Nazywałem się 918
Tomasz Żuroch-Piechowski
W jednej z nazistowskich publikacji propagandowych jest zdjęcie: uśmiechnięty żołnierz-kierowca, obok rozradowane dziewczynki, z tyłu chłopiec patrzący w…
Pamięć i zbawienie
Richard von Weizsäcker
Richard von Weizsäcker: Kto zamyka oczy na przeszłość, ten staje się ślepy na teraźniejszość.