Reklama

Szaleństwo i metoda

Szaleństwo i metoda

19.01.2010
Czyta się kilka minut
Parnassus: Kino Gilliama jest ziszczeniem dziecięcych snów o lataniu, zwycięstwem wyobraźni nad przewidywalną materią.
Kadr z filmu "Parnassus" / fot. materiały dystrybutora
J

Jarmarczne lustro ze srebrnej, szeleszczącej folii, przez które przechodzą przygodni widzowie obskurnego teatrzyku w "Parnassusie", najnowszym filmie Terry’ego Gilliama, to trafna metafora jego twórczości. Kina kuglarskiego i wizjonerskiego zarazem, o skomplikowanej architektonice, przenoszącego w sztuczne raje albo do sztucznych piekieł. I jeśli wolno mówić o jakimkolwiek zwierciadle w przypadku brytyjskiego reżysera, nie przechadza się ono po wydeptanym gościńcu świata, lecz dzikimi ścieżkami jego osobistego bestiarium.

Sklepik z marzeniami

Jako trzynastolatek zatrudnił się ponoć dorywczo w objazdowym cyrku, gdzie poznał tajemnice gabinetu osobliwości. I tak naprawdę nigdy z niego nie wyszedł - czy przypomnimy purnonsensowego "Jabberwocky’ego" z początku jego pracy (1977), czy hipnotyczną "Krainę traw" z okresu dojrzałego (...

15984

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]