Reklama

Siła słabości

Siła słabości

19.01.2010
Czyta się kilka minut
Kard. Carlo Maria Martini, emerytowany arcybiskup Mediolanu, to jeden z lepiej rozpoznawanych hierarchów Kościoła. Ma powody i zasługi, by ogłaszać, jak ostatnio na łamach włoskiej prasy, że "chrześcijaństwo jest w rozkwicie". Książka "Kapłaństwo. Czy warto poświęcić wszystko?" stanowi zapis wystąpień, jakie Martini i jego goście wygłosili w kwietniu 2002 r. w Subiaco i Rzymie podczas zjazdu poświęconego duchowości.
M

Martini uważa za oczywiste, że biskup musi towarzyszyć świeżo wyświęconym księżom, dlatego od 1990 r. prowadził organizowane corocznie przez mediolański Instytut Kapłański Maryi Niepokalanej zjazdy dla młodych kapłanów ze swojej diecezji. Ciągła formacja kapłana jest dlań kwestią zarówno aggiornamento (uaktualnienia), jak i ressourcement (powrotu do źródeł mądrości chrześcijańskiej). Wielu kościelnych publicystów akcentuje jedynie pierwszy z dwóch punktów programu Jana XXIII, Martini łączy oba wymiary. Razem ze swoim biskupem księża odczytują więc Ewangelię i najważniejsze dla Kościoła dzieła w kontekście bieżących wydarzeń.

"Duszpasterstwo abstrakcyjne nie istnieje" - przekonuje Martini. Drażnią go pytania ogólne, schematy i stereotypy; uważa, że "plany duszpasterskie pisane za biurkiem są ogólnikowe, niejasne i nieprecyzyjne". Wzywa księży do przenoszenia...

2521

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]