Siła słabości
Martini uważa za oczywiste, że biskup musi towarzyszyć świeżo wyświęconym księżom, dlatego od 1990 r. prowadził organizowane corocznie przez mediolański Instytut Kapłański Maryi Niepokalanej zjazdy dla młodych kapłanów ze swojej diecezji. Ciągła formacja kapłana jest dlań kwestią zarówno aggiornamento (uaktualnienia), jak i ressourcement (powrotu do źródeł mądrości chrześcijańskiej). Wielu kościelnych publicystów akcentuje jedynie pierwszy z dwóch punktów programu Jana XXIII, Martini łączy oba wymiary. Razem ze swoim biskupem księża odczytują więc Ewangelię i najważniejsze dla Kościoła dzieła w kontekście bieżących wydarzeń.
"Duszpasterstwo abstrakcyjne nie istnieje" - przekonuje Martini. Drażnią go pytania ogólne, schematy i stereotypy; uważa, że "plany duszpasterskie pisane za biurkiem są ogólnikowe, niejasne i nieprecyzyjne". Wzywa księży do przenoszenia...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Tak, chcę
czytać więcej »
Masz już konto? Zaloguj się
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]