Reklama

Ładowanie...

Na równe nogi

19.01.2010
Czyta się kilka minut
Grzegorz Niedźwiedzki, paleobiolog, odkrywca śladów z Gór Świętokrzyskich: Nasi praprzodkowie byli drapieżnymi, niebezpiecznymi stworami podobnymi do salamander. Dlaczego wyszli na ląd? Najpewniej w poszukiwaniu pożywienia. / Rozmawiał Rafał Motriuk
Grzegorz Niedźwiedzki przy dolomitowej skale z odciskami śladów dewońskiego czworonoga.
Z

Zrodziły się 20 mln lat wcześniej, niż sądzono: 395 mln lat temu. Ślady tych pierwszych lądowych czworonogów, czyli kręgowców, które opuściły środowisko wodne i wyszły na ląd, odkryli w Górach Świętokrzyskich polscy paleontolodzy. Ich badania opublikował tygodnik "Nature". Znalezisko jest tak ważne, że może zmienić cały obraz ewolucji ziemskich kręgowców.

Rafał Motriuk: Skąd było wiadomo, gdzie szukać?

Grzegorz Niedźwiedzki: Jak zwykle w takich sytuacjach paleontologom przydaje się trochę szczęścia. W 2002 r. jako młody badacz, wówczas jeszcze student, byłem w Zachełmiu koło Kielc w poszukiwaniu śladów z okresu triasu, w którym się specjalizuję. Ale ponieważ nic ciekawego nie znalazłem, postanowiłem rzucić okiem na dewon. Wtedy znalazłem pierwsze ciekawe ślady. Byłem naprawdę zaskoczony, bo były to odciski łap z palcami,...

8891

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]