Reklama

Tam, gdzie człowiek sięgnął dna

Tam, gdzie człowiek sięgnął dna

20.01.2010
Czyta się kilka minut
Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum i Miejsca Pamięci KL Auschwitz-Birkenau: Auschwitz bywał nazywany piekłem na ziemi, fabryką śmierci, anus mundi. W roku 2009 ponad 1,3 mln ludzi z całego świata przybyło na tereny poobozowe, aby poznać to, co się stało, pogłębić zrozumienie, przemyśleć znaczenie tego Miejsca, które - pars pro toto - odzwierciedla tak wiele innych miejsc Zagłady i cierpienia.
D

Dziś to Miejsce Pamięci staje się coraz bardziej widocznym i ważnym fundamentem naszej powojennej cywilizacji, kultury, myśli, stosunków międzynarodowych, konstrukcji europejskiej i wielu innych aspektów dzisiejszego świata. W latach czterdziestych XX wieku człowiek sięgnął dna.  Pamiętając o tym, staramy się uświadamiać nowym pokoleniom, czym jest dzisiejsza odpowiedzialność każdego z nas. Od tej świadomości zależeć będzie bezpośrednio kształt naszego świata. Po 65 latach, już niewielu świadków KL Auschwitz jest wśród nas. A znaczenie tego Miejsca wzrasta. Dzisiaj zaczynamy przeczuwać, jak bardzo potrzebujemy przemyślenia i zrozumienia Auschwitz. Dla naszych dzieci i dzieci naszych dzieci.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]