Reklama

Wieniec dla nieznanego czytelnika

19.01.2010
Czyta się kilka minut
Literaturze polskiej nic nie grozi, literatura sama się ocali. Nawet jeśli część pisarzy będzie głodować, część zamieni się w producentów rozrywki, część w medialnych błaznów, a reszta uda się do Berlina na stypendia.
P

Przeczytałem chciwie artykuł Anny Nasiłowskiej (w "TP" nr 2/10). Piękny tytuł - "O potrzebie literatury". Tekst Nasiłowskiej z wdziękiem napisany, delikatnie sugeruje, że mamy w kraju dwie kategorie pisarzy-intelektualistów. Pierwszą reprezentuje niewymieniony z nazwiska Anonim. Ten "uwikłany jest w całą sieć konfliktów, których najczęściej nie potrafi rozwikłać, bo samo ujawnienie ich wydaje mu się nie na miejscu". Do drugiej kategorii należy sama Autorka, która potrafi rozwikłać, która ujawnia konflikty. O tych konfliktach pisze dalej, używając swobodnie liczby mnogiej. I słusznie, skoro jedna tylko potrafi rozwikłać i ujawnia, musi to robić za wszystkich. Ujawnia więc, że "mamy nieczyste sumienie". Bo nie upominamy się o wolność, łudząc się, że już zdobyta, już posiadana. Tak uważają wszyscy, prócz Autorki, co jest przejawem "złej woli i manipulacji, lub dowodem, jak...

7327

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]