Reklama

Kwadratura pomocy

19.01.2010
Czyta się kilka minut
Brian Concannon Jr., dyrektor Institute for Justice and Democracy in Haiti: Po części to Zachód jest winien zapaści cywilizacyjnej takich miejsc. Źle rozumiana pomoc przynosi więcej szkód niż pożytku. / Rozmawiała Magdalena Rittenhouse
M

Magdalena Rittenhouse: Wygląda na to, że pomoc, jaką Haitańczykom przekazują Amerykanie - rząd, organizacje, obywatele - jest imponująca.

Brian Concannon Jr.: Rzeczywiście, hojność jest ogromna. W obliczu takich kataklizmów wspólnota międzynarodowa zwykle staje na wysokości zadania. Wprawdzie z informacji z Haiti wynika, że na razie pomoc nie trafia tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Ale w takich sytuacjach początki zawsze są trudne. Jeśli jednak przeszłe doświadczenia mają być wskazówką, ważne jest też, co będzie potem: działania długofalowe.

Haiti od lat jest uzależnione od zagranicznej pomocy, stanowi ona ponad połowę jego budżetu. Haiti dostaje "na głowę" więcej wsparcia niż jakiekolwiek państwo świata. Mimo to 70 proc. ludzi żyje za mniej niż dwa dolary dziennie. Dlaczego pomoc międzynarodowa była dotąd tak...

7594

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]