Reklama

Umęczony w uniesieniu

Umęczony w uniesieniu

19.01.2010
Czyta się kilka minut
Poeta pisze od lat ten sam wiersz, coraz bardziej ten sam, o samotności człowieka uwięzionego w cudzym spojrzeniu.
Adam Zagajewski / fot. bogdankrezel.com
K

Krakowski kościół św. Katarzyny. Goście wspaniałego Festiwalu im. Czesława Miłosza czytają swoje wiersze, Koreańczyk Ko Un - brawurowo, po nim Christopher Reid, wreszcie Adam Zagajewski. Polski poeta mówi mniej więcej coś takiego: gdybym był w Korei, czytałbym jak Ko Un, ale tutaj nie. Tutaj nie? Dlaczego?

Słabsze, kłopotliwe, trudne do przyjęcia książki wybitnych poetów, Różewicza ("Kup kota w worku"), Szymborskiej ("Tutaj"), a ostatnio - jak mówią na mieście - Świetlickiego ("Niskie pobudki"), okazują się czasami bezcenne, gdyż dają odpocząć zachwytowi, uruchamiając w zamian refleksję nad tym, co w poezji tych autorów rzeczywiście ważne. Ze słabszymi książkami wielkich poetów trzeba obchodzić się delikatnie, z czułością, słuchać ich nawet uważniej niż innych, ponieważ zwiększa się szansa na to, że wybitna poezja odsłoni - właśnie w momencie pewnej słabości...

13270

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]