Reklama

„Przepraszam” dla dinozaurów

„Przepraszam” dla dinozaurów

19.01.2010
Czyta się kilka minut
[Ojciec] wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: "Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie"... Łk 15, 20n.
N

Niezależnie od tragedii, którą wprowadził w swe życie syn marnotrawny, trzeba przyznać, że na skomplikowanych ścieżkach losu zachował ostrość teologicznej oceny swego życia. Potrafił, bez presji otoczenia, powiedzieć: "zgrzeszyłem". Zło popełnionego grzechu umiał ująć zarówno w relacji do Boga, jak i bliźnich. Podobna postawa okazuje się dziś zjawiskiem kulturowo niezwykłym. Owszem, nawet nagłówki tabloidów informują o inwazji zła. Nie zjawia się tam jednak ani pojęcie grzechu, ani też nikt, kto w pierwszej osobie powiedziałby: "Przepraszam, to moja wina, zgrzeszyłem, raniąc niewinnych".

Ta kulturowa niemożność uznania własnego zła tym bardziej zdumiewa, że na początku każdej Mszy św. zgodnie stwierdzamy: "moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina". W Modlitwie Pańskiej prosimy natomiast: "i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy". Przy konkretnych...

2035

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]