Reklama

Paździerz i prowizorka

19.01.2010
Czyta się kilka minut
Zima - i wszystko jasne. Ścisnęło mrozem, wzięło i zasypało. Czarno na białym widać, że klimat jest przeciw nam, ale na szczęście władze dają radę i stają na wysokości zadania (zwłaszcza na szczeblu lokalnym). Władza oznacza odpowiedzialność, na szczęście w Polsce poczucie odpowiedzialności łączy się harmonijnie z finezyjną przemyślnością (zwłaszcza na najbardziej lokalnym ze szczebli). Efekt: nie można wyjść z domu. Sople!
A

Administratorzy kamienic polskich miast bystro zauważyli potencjalnie śmiertelne zagrożenie czyhające z dachów - i zareagowali. W trosce o zdrowie przechodniów zabezpieczyli chodniki, czyli odgrodzili je taśmą. "Świetnie, zaraz wezwą odpowiednie ekipy, żeby pozbyć się sopli" - pomyślałem z samego rana, wyglądając przez okno.

Z wysokości czwartego piętra zauważyłem ponadto, że parkujące na ulicy samochody zostały zabezpieczone przed uszkodzeniem lodowymi pociskami przy pomocy paździerzowych płyt. Nie wiem, na jak lokalnym szczeblu została podjęta ta inicjatywa (może to spontaniczna samoobrona kierowców), ale wyglądało malowniczo. Tu śnieg, tu lód, tu taśma, tu paździerz. Witajcie w kraju, gdzie zadyma trzyma - że zacytuję klasyka. Fajnie było odprowadzać dzieci do szkoły - super przygoda - obchodziliśmy zagrożone tereny szerokim łukiem, łuk często zachodził na...

3430

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]