Reklama

Igraszki prezesa

Igraszki prezesa

19.01.2010
Czyta się kilka minut
1 Skończyły się podsumowania poprzedniego roku, kampania wyborcza tuż, tuż. Aby ją godnie rozpocząć, Jarosław Kaczyński przedstawił na specjalnej konferencji prasowej projekt nowej konstytucji. Reakcje polityków PO, PSL i SLD były szybkie i ostre; zestawił je Wojciech Szacki w artykule "Konstytucja PiS z Bogiem i krzesłem" ("Gazeta Wyborcza" z 16/17 stycznia; tamże komentarz redakcyjny Adama Leszczyńskiego pod wiele mówiącym tytułem "Ustrój dla Ojca Narodu").
K

Konstytucyjne pomysły najważniejszego polityka opozycji z natury rzeczy zasługują na uwagę. Ściślej: zasługiwałyby na nią, gdyby pomysłodawca traktował serio swój własny projekt. Nic nie wskazuje na to, iż tak właśnie jest. Proszę tylko spojrzeć na fotografię w "GW": nie trzeba znać prac Paula Ekmana, by zauważyć, że Jarosław Kaczyński kpi w żywe oczy. A jeśli nawet nie kpi - to bawi się, prowadzi grę. Zatem: problemem zasadniczym nie jest kwestia  prawno-ustrojowej świadomości, wpisanej w projekt Kaczyńskiego - lecz określenie adresatów i celu jego przedsięwzięcia.

Przedstawiając projekt, który nie ma żadnych szans na realizację, Jarosław Kaczyński sprawdza spoistość własnej partii i lojalność współpracowników. Byłaby to czynność rutynowa, poprzedzająca wiosenny zjazd partii, gdyby w powietrzu nie krążyły pogłoski o detronizacji prezesa przez zwolenników...

2272

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]