Reklama

Ta strona

Ta strona

19.01.2010
Czyta się kilka minut
W swojej debiutanckiej powieści Paziński daje kapitalny obraz żydowskiej społeczności, która próbuje uporać się z bolesną przeszłością.
P

Podczas jednego ze spotkań autorskich Piotr Paziński wyznał, że nie znosi pchlich targów, ponieważ przedmioty, które można tam znaleźć, wydają mu się nieczyste, skażone przeszłością, naznaczone ludzkimi losami. Gdy taki przedmiot wchodzi w orbitę naszego życia, wówczas pamięć i wyobraźnia rozpoczynają gonitwę za utraconym czasem, nawet jeśli ten czas nigdy nie był nasz. Przedmiot z przeszłości jest przekleństwem dla tych, którzy żyją na dnie własnych oczu, którzy nie potrafią uwolnić się od pamięci.

Miejsca

Przekleństwo polega na tym, że rzecz, owszem, pobudza pamięć i wyobraźnię, ale jednocześnie zazdrośnie strzeże dostępu do przeszłości, zamyka ją w sobie, stawia tamę językowi, za pomocą którego próbujemy dotrzeć do miejsc i osób. Paziński pisze wprost: "Moja przeszłość tkwi we mnie bardzo głęboko, lecz kiedy staram się do...

9409

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]