Reklama

Czytanie prowincjonalne

Czytanie prowincjonalne

19.01.2010
Czyta się kilka minut
Sytuacja literatury nie zmieni się przez uleganie presji sprzedaży i zaspokajanie potrzeb najmniej wymagających odbiorców.
N

Nie jestem złego zdania o kondycji literatury ostatnich dwudziestu lat. Literatury, krytyki i akademickiej refleksji literaturoznawczej. Nie widzę ciągu niepowodzeń i kapitulacji, o których często słyszę. Przeciwnie: moim zdaniem dokonało się kilka przymiarek do nowej rzeczywistości, kilka prób poetyk, kilka otwarć/zamknięć kanałów komunikacyjnych, które dobrze wpłynęły na instytucję literatury. Prowokacyjnie napiszę: działo się więcej niż przed rokiem 1989, kiedy to mieliśmy do czynienia z dość monotonnym podziałem według ideologii i hierarchicznych poetyk.

Oto kilka ważnych kwestii: po pierwsze - feminizm, rozszczepiony obecnie na literaturę kobiecą i feministyczną, przynoszący dyskusje i zainteresowanie podmiotowością, innością, tożsamością. Po drugie - postmodernizm, do dziś straszący wielu niczym przywiana z Zachodu choroba, ale zarazem pozwalający...

13129

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]