Pochwała wątpienia
"Książką z Atlantydy" nazwał ją Jan Błoński. Zatopionym kontynentem jest tutaj literatura polska - taka, jaką mogłaby się stać, gdyby nie hekatomba II wojny i powojenna zmiana ustroju. "Legendy...", pisane w początku lat 40. zeszłego wieku, stanowią świadectwo intelektualnych poszukiwań, prowadzonych w obliczu klęski. "Próbowałem odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego duch europejski poniósł tak okropne fiasko" - komentował później Miłosz.
"Legendy nowoczesności" mają dwóch autorów. Część pierwszą tworzy osiem esejów Miłosza, część drugą - dialog w listach pomiędzy nim a Jerzym Andrzejewskim. Te listy też są w istocie esejami; ich maszynopis zakupił od autorów Zbigniew Mitzner w ramach konspiracyjnej akcji "Wisła", dla wydawnictwa pod taką samą nazwą, które miało powstać po wojnie.
Wydawnictwo nie powstało, planowana książka się nie ukazała....
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Tak, chcę
czytać więcej »
Masz już konto? Zaloguj się
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]