Reklama

Praca dla SB – pracą dla Polski?

Praca dla SB – pracą dla Polski?

19.01.2010
Czyta się kilka minut
Brak decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy obniżającej emerytury byłym funkcjonariuszom UB i SB odracza tylko problem, który kiedyś trzeba będzie rozstrzygnąć. Spekulacje prasowe, że rozstrzygnięcie nastąpi za jakiś czas, gdy skończą się kadencje kilku sędziów Trybunału, pokazują (o ile polegają na prawdzie), że strony sporu okopały się na swoich pozycjach i kontrowersja będzie raczej przegłosowana niż rozstrzygnięta merytorycznie.
N

Nie jest to niczym zaskakującym w historii sądownictwa konstytucyjnego. Bo chociaż u podstaw tego konceptu leżało przekonanie, że z norm ustawy zasadniczej da się wywieść obiektywną ocenę co do konstytucyjności prawa, w praktyce często bywa inaczej. Nie jest to powód, by likwidować sądy konstytucyjne, ale trzeba pamiętać o tym ograniczeniu.

Niekiedy autorytety prawnicze wywodzą z norm konstytucji dwa sprzeczne poglądy. Dla jednych ustawa jest zgodna, dla innych zaś sprzeczna z konstytucją. Wtedy linia podziału pokrywa się często z sympatiami politycznymi czy ideowymi sędziów.

Tak też jest w tym przypadku. Wydaje się, że bardziej niż niuanse prawniczej wykładni norm konstytucji liczą się tu przekonania odnoszące się do prawowitości służb specjalnych w czasach PRL, i w ogóle do prawowitości samej PRL. Dla jednych Służba Bezpieczeństwa będąc...

2631

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]