Reklama

Kiedy kolejna upadłość?

Kiedy kolejna upadłość?

19.01.2010
Czyta się kilka minut
Od 2000 roku urzędnicy ministerialni pracują nad ustawą, która chroniłaby interesy klientów firm deweloperskich. Pracują bezskutecznie.
Na dno z deweloperem / rys. Mateusz Kaniewski
W

W poprzednim numerze "Tygodnika" opisaliśmy dramat klientów krakowskiej firmy deweloperskiej Leopard SA. 180 właścicieli zapłaciło za swoje mieszkania i podpisało akty notarialne. Mimo to może się okazać, że stracą mieszkania - inwestor zbankrutował, a o nieruchomości upomnieli się wierzyciele.

Równie mętnie, jak interesy udziałowców Leoparda, które doprowadziły do upadku firmy, wygląda historia ochrony praw nabywców mieszkań. Bój o odpowiednią ustawę trwa od 2002 r., kiedy rząd Leszka Millera był o krok od skierowania jej do Sejmu. Przewidywała m.in. obowiązek zakładania przez deweloperów obowiązkowych rachunków powierniczych, czyli specjalnych kont bankowych, na które przyszli właściciele mieliby wpłacać swoje pieniądze, wypłacane następnie deweloperowi po oddaniu budynku do użytku. Ustawa przewidywała również obowiązek podpisywania umów przedwstępnych w ...

4948

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]