Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Strach przed sztuką

Strach przed sztuką

19.01.2010
Czyta się kilka minut
Nie miałem do tej pory okazji skomentować tych danych, nadrabiam więc zaległości. Z początkiem grudnia Fundacja ELIOS 2010, która zajmuje się przygotowaniem Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych (odbędą się we wrześniu w Warszawie), ogłosiła wyniki badań dotyczących nastawienia Polaków do osób niepełnosprawnych intelektualnie. Te wyniki są smutne, ale nie zaskakujące; w końcu nad zmianą świadomości w tej sferze nie pracowano w ostatnich 20 latach zbyt intensywnie i czyniły to raczej organizacje społeczne niż państwo. A punkt wyjścia był naprawdę zawstydzający: z komunizmu wychodziliśmy z przekonaniem, że dziecko niepełnosprawne intelektualne to wewnętrzny problem rodziny, którym ani państwo, ani społeczeństwo, ani Kościół nie muszą się zajmować.
P

Poziom obojętności, a nawet niechęci wciąż jest wysoki. 32 proc. Polaków czuje strach wobec niepełnosprawnych intelektualnie, a kolejne 38 proc. nie chciałoby mieć ich w swoim otoczeniu. Tylko niespełna co trzeci Polak ma do nich stosunek przyjazny. Spośród osób wymagających opieki z powodu rozmaitych ograniczeń i dysfunkcji (np. chorych na serce, niewidomych, sparaliżowanych) najtrudniej byłoby znaleźć opiekuna dla osoby niepełnosprawnej intelektualnie: 25 proc. ankietowanych w ogóle nie chciałoby się nią zajmować, a 33 proc. zgodziłoby się to robić, ale z oporami.

Główna przyczyna tego rodzaju postaw to oczywiście niewiedza. Aż 40 proc. respondentów utożsamia niepełnosprawnych intelektualnie z chorymi psychicznie, a w grupie "wykluczających" (wspomniane 38 proc.) bardzo wysoki jest odsetek osób, które nigdy z kimś takim się nie zetknęły. Zdecydowana...

3105

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]