Strach przed sztuką
Poziom obojętności, a nawet niechęci wciąż jest wysoki. 32 proc. Polaków czuje strach wobec niepełnosprawnych intelektualnie, a kolejne 38 proc. nie chciałoby mieć ich w swoim otoczeniu. Tylko niespełna co trzeci Polak ma do nich stosunek przyjazny. Spośród osób wymagających opieki z powodu rozmaitych ograniczeń i dysfunkcji (np. chorych na serce, niewidomych, sparaliżowanych) najtrudniej byłoby znaleźć opiekuna dla osoby niepełnosprawnej intelektualnie: 25 proc. ankietowanych w ogóle nie chciałoby się nią zajmować, a 33 proc. zgodziłoby się to robić, ale z oporami.
Główna przyczyna tego rodzaju postaw to oczywiście niewiedza. Aż 40 proc. respondentów utożsamia niepełnosprawnych intelektualnie z chorymi psychicznie, a w grupie "wykluczających" (wspomniane 38 proc.) bardzo wysoki jest odsetek osób, które nigdy z kimś takim się nie zetknęły. Zdecydowana...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Tak, chcę
czytać więcej »
Masz już konto? Zaloguj się
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]